PoradyPijesz kawę na kaca? Dietetyczka tłumaczy, co się wtedy dzieje z twoim organizmem

Pijesz kawę na kaca? Dietetyczka tłumaczy, co się wtedy dzieje z twoim organizmem

Szaleństwo poprzedniej nocy daje o sobie znać następnego dnia? Chociaż kubek gorącej kawy wydaje się być całkiem niezłym ratunkiem i strzałem energii, to lepiej sobie odmówić tej przyjemności. Nie tylko nie pomoże, ale może również pogorszyć twój stan.

Kawa na kaca - Pyszności
Kawa na kaca - Pyszności
Źródło zdjęć: © Canva | fizkes

05.02.2024 | aktual.: 05.02.2024 15:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Poranki po imprezie bywają naprawdę trudne. Mimo że najlepszym lekarstwem wydaje się być zachowanie umiaru, to nie bez powodu mówi się, że mądry Polak po szkodzie. Choć wielu ludzi uważa kawę za remedium na kaca, specjaliści ostrzegają, że kofeina może pogorszyć samopoczucie. Są znacznie lepsze sposoby na walkę z zespołem dnia poprzedniego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kawa na kaca

Pozornie wydaje się, że wszystko tutaj powinno być w porządku. Zmęczenie po imprezie łagodzi kofeina, dostarczając energetyczny strzał na początek tygodnia. Kawa jest jednak naprawdę kiepskim wyborem, gdy musimy zmagać się z kacem.

Kawa po batumsku
Kawa po batumsku © Adobe Stock

Zarówno kawa, jak i alkohol działają moczopędnie, prowadząc do utraty płynów i elektrolitów. W rezultacie odwodnienie potęguje bóle głowy, nudności i zmęczenie, typowe objawy kaca. Alkohol i kofeina obniżają poziom dopaminy, wywołując uczucie niepokoju. Kawa może potęgować ten efekt, prowadząc do roztrzęsienia, nawet u osób regularnie pijących kawę.

Kiedy masz kaca, powinieneś nawadniać się, uzupełniać elektrolity, żeby przywrócić ciału równowagę, ale kawa w tym nie pomaga. Pijesz płyn, ale nie nawadniasz się, tylko potęgujesz odwodnienie i nasilasz objawy kaca, szczególnie pulsujący ból głowy. Twój mózg kurczy się, cofa się nieznacznie od czaszki, wywierając nacisk na nerwy i powodując ból głowy - mówi amerykańska dietetyczka Laura Burak, założycielka GetNaked Nutrition

Zarówno kawa, jak i alkohol działają moczopędnie, prowadząc do utraty płynów i elektrolitów. W rezultacie odwodnienie potęguje bóle głowy, nudności i zmęczenie, typowe objawy kaca. Laura Burak podkreśla, że alkohol i kofeina obniżają poziom dopaminy, wywołując uczucie niepokoju. Kawa może potęgować ten efekt, prowadząc do roztrzęsienia, nawet u osób regularnie pijących kawę.

Kiepski wybór na kaca

Kofeina stymuluje układ pokarmowy, co zdecydowanie nie jest wskazane po spożywaniu alkoholu. Jak wiadomo, podrażnia on żołądek i jelita, powodując problemy trawienne, nudności i bóle brzucha, a kawa nie pomaga, tylko pogarsza sytuację.

Kawa- Pyszności
Kawa- Pyszności© Licencjodawca

Dobrej jakości sen jest niezbędny do regeneracji organizmu, a kofeina skutecznie uniemożliwi regeneracyjne drzemki.

Co pić na kaca?

Jeśli kawa na kaca jest złym wyborem, to co w takim razie wypić? Najlepiej jest sięgnąć po zwykłą wodę, do której dodać można również elektrolity. Uzupełnią one utracone przez wypity alkohol składniki mineralne i jony. Można sięgnąć również po dedykowane sportowcom napoje i naturalne soki owocowe bez dodatku cukru. Woda będzie jednak najlepszym wyborem, ponieważ nie podrażnia żołądka, pomaga w usuwaniu toksyn i przywraca równowagę elektrolitową.

woda
woda© Getty Images | Yurii Yarema

Pamiętaj, że umiar jest kluczowy zarówno w przypadku kawy, jak i alkoholu. Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu i zdrowy sen, aby uniknąć kaca i jego negatywnych konsekwencji.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
poradykacnajlepsze metody na kaca