PoradyPijesz wodę przed snem? Oto co robi z twoim organizmem taka praktyka

Pijesz wodę przed snem? Oto co robi z twoim organizmem taka praktyka

Czy powinno się pić wodę przed snem?
Czy powinno się pić wodę przed snem?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
15.04.2024 20:01, aktualizacja: 16.04.2024 18:09

Czy przed snem powinno się pić wodę? Z jednej strony taka praktyka może skutkować niechcianą pobudką w celu oddania moczu, z drugiej natomiast odpowiednie nawodnienie organizmu przed snem sprzyja lepszej regeneracji i fizycznej, i psychicznej. Gdzie zatem jest złoty środek?

Nawadnianie organizmu jest kluczowym elementem dbania o zdrowie. Organizm, który jest regularnie nawadniany, lepiej i wydajniej funkcjonuje. WHO przyjmuje, że optymalna ilość płynów, jaką powinno się spożywać w ciągu dnia, wynosi 30 ml/kg masy ciała. Oczywiście w grę wchodzą zmienne, np. osoby uprawiające sport potrzebują zwiększyć podaż płynów. A jak wygląda kwestia spożywania wody przed snem? Unikać takiej praktyki czy wręcz przeciwnie - wyrobić w sobie nawyk sięgania po szklankę wody na noc?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy przed snem powinno się pić wodę?

Sen jest kilkugodzinnym odpoczynkiem, ale również wtedy organizm musi być odpowiednio nawodniony. Szklanka wody niegazowanej spożyta przed pójściem do łóżka przede wszystkim pozwoli zapobiec odwodnieniu, ale też przyspieszy proces detoksykacji organizmu. Ponadto odpowiednie nawodnienie nie tylko korzystnie wpływa na pracę narządów i układów w organizmie, ale też reguluje temperaturę ciała. Ponadto chroni przed wysuszaniem błon śluzowych, a także zwiększa przepływ krwi do mózgu, co zapobiega bólom głowy po przebudzeniu i wspiera zdrowy odpoczynek.

Zbyt niski poziom nawodnienia niekorzystnie wpływa m.in. na układ krążenia. Przez cały dzień woda utrzymywana jest w dolnej części ciała (zw względu na siłę grawitacji), dlatego też często pod koniec dnia stopy są opuchnięte. W pozycji leżącej natomiast nogi są na wysokości nerek, co tym samym ułatwia transportowanie krwi po całym ciele i usuwanie z organizmu toksyn - oczywiście pod warunkiem odpowiedniego nawodnienia. Niedobór płynów powoduje też spadek ciśnienia krwi i jej objętości, co sprawia, że serce musi pracować szybciej i ciężej.

Czy picie wody przed snem jest zdrowe?
Czy picie wody przed snem jest zdrowe? © Pixabay

Kiedy wypić ostatnią szklankę wody przed snem?

Ważne jest, by spożywać odpowiednią ilość płynów nie tylko przed snem, ale przez cały dzień. Nie zmienia to faktu, że wypicie szklanki wody na noc jest jednak dobrym nawykiem - pod warunkiem że jest to nie więcej niż szklanka wody. Ponadto należy wypić ją co najmniej pół godziny przed snem. Pojawią się też zalecenia, według których najlepiej jest przestać pić duże ilości płynów na dwie godziny przed pójściem spać.

To jednak mocno indywidualna kwestia, dlatego moment wypicia szklanki wody przed snem należy dostosować do własnego organizmu. Dlaczego to tak ważne? Wypita przed snem woda może skutkować potrzebą częstego wstawania w nocy, aby skorzystać z toalety. Przerwany sen powoduje, że organizm traci możliwość przechodzenia przez kluczowe fazy snu, które są niezbędne dla fizycznej i psychicznej regeneracji.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także