Codziennie jadł płatki śniadaniowe. Poważnie uszkodził sobie wątrobę
Płatki to bardzo popularne śniadanie wśród dzieci i zabieganych dorosłych. Przygotowanie go zajmuje bardzo mało czasu i jest banalne. Wystarczy zalać porcję płatków mlekiem lub jogurtem i gotowe! Okazuje się jednak, że płatki śniadaniowe mogą poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. I wcale nie chodzi tu o zawarty w nich cukier, przed którym tak często przestrzegają nas dietetycy.
10.05.2023 06:30
Przekonał się o tym pewien Amerykanin, 51-letni Chris Kirk. Zabiegany mąż i ojciec przez lata codziennie rano jadł płatki śniadaniowe (i to dwie porcje naraz). Miał nadwagę, więc wybierał te zdrowsze, bez dodatku cukru i innych słodzików, za to wzbogacane minerałami. Był pewien, że dobrze wpływają na jego zdrowie i ogólną formę. Niestety, okazało się, że bardzo się pomylił.
Niespodziewanie Chris zaczął odczuwać permanentne zmęczenie. Brakowało mu energii. Dodatkowo cierpiał na bezsenność i dokuczało mu swędzenie skóry rąk i nóg. W końcu za namową żony zdecydował się na wizytę u lekarza. Doktor zlecił rutynowe badania krwi. Ich wyniki wskazywały, że pacjent ma poważne problemy z wątrobą.
Przez płatki przedawkował jeden pierwiastek
Specjaliści sądzili, że za zły stan wątroby odpowiada nadwaga Chrisa. Zdecydowali się jednak na dokładniejsze testy. Mężczyźnie wykonano m.in. badanie, które miało określić czy jego organizm nie jest zatruty metalami ciężkimi. Okazało się jednak, że wszystkie wyniki nie przekraczają dopuszczalnych norm. Poza jednym. Pacjent miał bardzo wysoki poziom żelaza. Taki stan mogą wywołać zaburzenia ze strony tarczycy, nerek, a także nadciśnienie tętnicze i nadużywanie alkoholu.
U Chrisa były to płatki śniadaniowe. Jedna porcja, a przypomnijmy, co rano zjadał dwie, dostarczała jego organizmowi 100 procent dziennej dawki żelaza. W ten sposób przedawkował ten pierwiastek, który wywołał u niego chroniczne zmęczenie, problemy ze snem i świąd skóry.
Po odkryciu co jest źródłem jego kłopotów ze zdrowiem, mężczyzna wyeliminował ze swojej diety wszystkie pokarmy bogate w żelazo. Oczywiście odstawił też płatki. Jego stan szybko się poprawił, a badania wykazały, że poziom żelaza także wrócił do prawidłowych wartości. Morał? Z niczym nie należy przesadzać.
Zobacz przepis na jajka faszerowane na 3 sposoby. Recepturę znajdziesz na naszym kanale wideo: