InspiracjeMało kto w ogóle spogląda na nie w sklepie. Szkoda, bo są sto razy lepsze od płatków owsianych

Mało kto w ogóle spogląda na nie w sklepie. Szkoda, bo są sto razy lepsze od płatków owsianych

Płatki komosy ryżowej mają wiele właściwości prozdrowotnych - Pyszności; Fot. Abobe Stock
Płatki komosy ryżowej mają wiele właściwości prozdrowotnych - Pyszności; Fot. Abobe Stock
10.04.2023 12:15

Płatki z komosy ryżowej to nie tylko produkt przeznaczony dla osób na diecie bezglutenowej czy diabetyków. Komosa ryżowa jest rośliną o wielu właściwościach zdrowotnych, stanowi źródło błonnika i białka roślinnego. Sprawdź, jakie korzyści niesie za sobą spożywanie płatków z komosy ryżowej.

Komosa ryżowa, zwana również quinoą lub ryżem peruwiańskim, jest uprawiana od ponad... 5000 lat. Przez Inków nazywana była "świętym zbożem". Znana jest również jako "matka zbóż", choć w rzeczywistości zbożem nie jest. To tak zwane pseudozboże - przypomina je ze względu na wysoką zawartość skrobi w ziarnach. Komosa ryżowa jest spokrewniona z polską komosą białą (lebiodą) i komosą wielonasienną. Obecnie, poza Ameryką Południową, quinoa uprawiana jest w USA, Indiach, Kanadzie oraz na Wyspach Brytyjskich.

Płatki z komosy ryżowej. Właściwości zdrowotne

Płatki z komosy ryżowej mają wiele właściwości zdrowotnych. Stanowią źródło białka roślinnego, co sprawia, że są doskonałym wyborem dla wegetarian i wegan oraz osób, które ograniczają spożycie mięsa. Dodatkowo, nie zawierają glutenu, więc mogą wdrożyć je do diety osoby z jego nietolerancją lub celiakią. Płatki z komosy ryżowej są również bogate w błonnik pokarmowy, który przyspiesza trawienie i zapobiega zaparciom.

Płatki te to także źródło wielu składników mineralnych: żelaza, magnezu, fosforu, miedzi i manganu. Produkuje się je (w większości) bez dodatku cukru, dzięki czemu są one odpowiednim wyborem dla osób, które chcą unikać tego produktu w swojej diecie. Ponadto, płatki z komosy ryżowej łagodzą objawy astmy, dzięki właściwościom przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym. Zawierają również kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które korzystnie wpływają na zdrowie serca i układu krążenia.

Mimo że zawierają dużo skrobi, mają niski indeks glikemiczny (IG =35). Mogą więc być spożywane przez diabetyków - nie tylko są dla nich bezpieczne, ale pomogą w regulowaniu poziomu cukru we krwi. 100 gramów płatków z komosy ryżowej dostarcza ok. 350 kcal, jednakże do przygotowana jednej porcji wystarczą ok. trzy łyżki płatków (ok. 30 gramów, czyli lekko ponad 100 kcal).

Płatki komosy ryżowej z powodzeniem wykorzystasz w kuchni - Pyszności; Fot. Abobe Stock
Płatki komosy ryżowej z powodzeniem wykorzystasz w kuchni - Pyszności; Fot. Abobe Stock

Płatki z komosy ryżowej. Przepisy

Płatki z komosy ryżowej kupimy bez problemu w sklepach ze zdrową żywnością, ale też znajdziemy je na półkach supermarketów. Za opakowanie (300 gramów) zapłacimy ok. 10 zł. Ceny jednak różnią się w zależności od producenta. Płatki z komosy ryżowej mają łagodny, orzechowy smak i dobrze komponują się z różnymi owocami i mlekiem roślinnym. Mogą być spożywane na zimno lub na ciepło, podobnie jak tradycyjne płatki zbożowe, np. jako dodatek do mleka roślinnego, jogurtu, musli czy smoothie. Wypróbuj nasz przepis na płatki z komosy ryżowej z daktylowym karmelem.

Składniki:

  • 20 suszonych daktyli bez pestk
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • 2 łyżki masła orzechowego
  • szczypta soli
  • pół szklanki płatków z komosy ryżowej
  • 1 szklanka wody
  • opcjonalnie mleko roślinne, ulubione orzechy

Przygotowanie:

  1. Daktyle zalej gorącą wodą, odstaw na ok. 15 minut (zachowaj wodę po moczeniu daktyli).
  2. Wsyp do rondelka płatki owsiane i zalej szklanką wody, dodaj szczyptę soli. Gotuj na całość na minimalnym ogniu bez przykrycia ok. 5-8 minut, starając się jak najmniej mieszać.
  3. Odcedź daktyle, dodaj do nich pół szklanki wody, w której się moczyły. Zblenduj je z sokiem z cytryny, szczyptą soli i masłem orzechowym. W razie potrzeby dolewaj wody z daktyli stopniowo - tak, by uzyskać kremową konsystencję.
  4. Pod koniec gotowania płatków z komosy ryżowej możesz dodać odrobinę mleka roślinnego. Podgotuj minutę, zamieszaj.
  5. Płatki podawaj z przygotowanym kremem daktylowym i ulubionymi orzechami.

Zobacz także najciekawsze przepisy na naleśniki oraz pancakes:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także