Pod tymi czterema nazwami ukrywają się robaki w produktach. Wszystko jest na etykiecie
Boom na jadalne owady trwa w najlepsze, a my z niemałym zaciekawieniem obserwujemy coraz to nowsze produkty, w których zawarta jest mąka ze świerszczy. Trzeba przyznać, że ich "rozprzestrzenianie się" idzie lawinowo. Na szczęście wszyscy producenci obecność takiej mąki muszą uwzględnić na etykiecie. Warto wiedzieć, jak ją tam odnaleźć.
28.04.2023 | aktual.: 28.04.2023 08:15
Od kiedy dowiedzieliśmy się, że Komisja Europejska rozpatruje możliwość wprowadzenia na rynek mąki ze świerszczy, śledziliśmy rozwój wydarzeń na bieżąco. Jak powiedzieli — tak zrobili. Od 24 stycznia 2023 roku do sklepów w całej Unii Europejskiej trafiły produkty zawierające mąkę ze świerszcza domowego. Tamten moment wywołał prawdziwą lawinę: nie tylko komentarzy oburzonych konsumentów, ale i produkcji na masową skalę artykułów z użyciem takiej mąki.
Dzisiaj w obiegu znajduje się cała masa wyrobów, które — rzec by można — nieco sobie "cykają". Lista jest naprawdę długa, ponieważ nie ma ku temu żadnych prawnych przeciwwskazań. Mrożony, suszony i sproszkowany świerszcz trafia na półki sklepowe, a stamtąd — prosto do naszych żołądków. Jeśli wolisz tego uniknąć, warto wiedzieć, jak zapisana jest mąka ze świerszczy na etykiecie.
Mąka ze świerszczy — jak ją rozpoznać?
Jeśli czytasz nas nie od dziś, to doskonale wiesz, że producenci nie przepadają za nazywaniem rzeczy po imieniu. To właściwie uważność konsumentów sprawiła, że świat dowiedział się o tym, czym tak naprawdę jest tajemniczy barwnik E120, zwany czasem koszenilą. Wiele osób załamało ręce na wieść o tym, że w ich ulubionych słodyczach znajdują się sproszkowane czerwce kaktusowe, robaczki z Ameryki Południowej i Meksyku.
Na szczęście mąka ze świerszczy nie jest jeszcze spisywana pod żadnych dodatkiem "E". Mimo to warto zachować czujność, zwłaszcza że te sympatyczne owadziki znajdują się już w wielu popularnych produktach spożywczych: batonach, ciastkach, czekoladzie, pieczywie, pizzy, maśle orzechowym, makaronach czy jogurtach.
Mąka ze świerszczy i inne produkty z jadalnych robaków są zapisane na etykietach pod takimi hasłami:
- Acheta Domesticus
- Cricket powder
- Tenebrio Molitor (larwy mącznika młynarka)
- Locusta Migratoria (szarańcza wędrowna)
Co ciekawe, a jednocześnie bardzo często pomijane przez fanów jadalnych owadów, nie wszyscy powinni spożywać wyżej wymienione produkty. Osoby uczulone na pajęczaki, skorupiaki i mięczaki powinny podwoić czujność na następnych zakupach. I na kolejnych oczywiście też...
Po takiej dawca informacji może masz ochotę na pierogi z tuńczykiem według naszego przepisu?