Polska Żydówka pokazała, jak zrobić chałkę. "Ciasto trzeba wyczuć"
Pyszna chałka z miękkim i puszystym wnętrzem to wypiek, obok którego nie sposób jest przejść obojętnie. Swoim sprawdzonym przepisem podzieliła się Miriam Synger, polska Żydówka, wykładowczyni i twórczyni internetowa. Na widok jej chałki aż cieknie ślinka.
08.01.2024 | aktual.: 15.03.2024 13:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dla wielu osób chałka to smak dzieciństwa. Posmarowane masłem i dżemem lub miodem kromeczki znikały w mgnieniu oka, a na talerzu po chałce zostawały tylko okruszki. Przepisem na bezbłędną chałkę podzieliła się Miriam Synger, prowadząca profil jestem_zydowka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skąd pochodzi chałka?
Challah, znana również jako chałka to jedno z dań, które nierozerwalnie wiążą się z kuchnią żydowską. Obowiązkowo pojawia się w wielu domach w czasie szabatu i innych świąt religijnych.
Pod kątem religijnym, chałka jest symbolem manny, którą Bóg dostarczał Izraelitom w trakcie ich podróży przez pustynię. Wyplatanie chleba ma także głębokie znaczenie symboliczne: dla niektórych oznacza ono zespolenie miłości i tradycji w domu żydowskim, podczas gdy inni dostrzegają w nim odniesienie do jedności i wieczności.
Chałka według Miriam Synger
Swoim przepisem na tradycyjną chałkę zdradziła Miriam Synger, prowadząca na Instagramie profil "Jestem Żydówką", na którym dzieli się codziennym życiem jako ortodoksyjna wyznawczyni judaizmu, na stałe mieszkająca w Krakowie. Jedną z obowiązkowych pozycji na szabatowym stole.
"Ciasto do chałki trzeba wyczuć. Dlatego proporcje czasem warto lekko zmodyfikować. Bo wiecie. Jedzenie to nie wojskowa musztra tylko różne okoliczności przyrody plus kubki smakowe tak odmienne dla każdego, więc ze za każdym razem można inaczej. Podaje takie z jakich dzisiaj powstała nasza chałka na szabat. Za tydzień pewnie będzie inna" - pisze autorka.
Składniki:
- 100 g świeżych drożdży,
- 3 szklanki mąki pszennej,
- 1 duża łyżka oliwy,
- 2 duże łyżki cukru,
- 1 łyżeczka soli,
- 1 jajko i 1 białko do ciasta,
- 1 żółtko do posmarowania ciasta,
- 1 szklanka ciepłej wody.
Sposób przygotowania:
- Drożdże, cukier raz kilka łyżek mąki wsyp do miski. Wlej ciepłą wodę i dokładnie wymieszaj, żeby drożdże się rozpuściły.
- Odstaw w ciepłe miejsce, aby zaczyn wyrósł.
- Następnie dodaj sól, jajko oraz oliwę i wymieszaj.
- Stopniowo dodawaj mąkę, cały czas mieszając.
- Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia i podsyp mąką. Wyłóż przygotowane ciasto i dosyp mąkę, aby się nie kleiło.
- Zagnieć, podziel na części i zapleć warkocze.
- Posmaruj żółtkiem i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 200 st. Celsjusza. Piecz przez 20-30 minut.