Karol Okrasa robi coś niezwykłego z pomidorami do pomidorowej. Jego sekretna technika powala
Jaka jest Twoja ulubiona zupa? Na tak postawione pytanie, prawdopodobnie większość z nas odpowie, że to zupa pomidorowa. Przygotowujemy ją w podobny sposób, najczęściej z niedzielnego rosołu. Jednak pomidorowa według Karola Okrasy to coś wyjątkowego i naprawdę smacznego!
30.10.2022 14:45
Pomidorowa według Karola Okrasy - w czym tkwi wyjątkowość tej wersji zupy?
Większość receptur na tradycyjną zupę pomidorową wygląda bardzo podobnie, ale pomidorowa według Karola Okrasy to zupełnie inny wymiar tej zupy. Wyróżnia się smakiem, aromatem i jest pożywna. Co ważne, przygotujesz ją w bardzo prosty sposób! Idealna zupa pomidorowa istnieje. A gdyby tak, zamiast koncentratu użyć tych pieczonych pomidorów? Jasne, że tak! Najlepiej wybrać te malinowe, pachnące, aromatyczne.
Wyróżnia je duża porcja soku, co wpłynie na smak naszej zupy. Warunkiem obowiązkowym będzie upieczenie pomidorów razem ze skórką, bo w niej jest mnóstwo aromatu. Pomidory razem z gniazdami nasiennymi, pokrojonymi w ćwiartki, podpiekamy w naczyniu żaroodpornym z dodatkiem pozostałych warzyw. To jest właśnie najważniejszy składnik i jednocześnie sekret pysznej pomidorowej według Karola Okrasy!
Jak przygotować pomidorową według Karola Okrasy?
Podstawą będę tu upieczone wcześniej pomidory malinowe i włoszczyzna. Zastosuj się do wskazówek, które zostały opisane powyżej. Teraz wszystko pójdzie "jak po maśle".
Składniki:
- kilogram pomidorów malinowych
- włoszczyzna
- ząbek czosnku
- pół cebuli
- łyżka miodu
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- 2 litry bulionu warzywnego
- kilka listków świeżej bazylii
- łyżeczka soli
- sok wyciśnięty z połówki cytryny.
Składniki na makaron:
- jajko
- pół szklanki wody
- 300 g mąki
- pół szklanki mleka.
Sposób przygotowania:
Pomidorowa według Karola Okrasy to zupa, którą pokochacie. Będzie lekko słodkawa, ale na pewno zachwycająca. Jeśli już pokroiliście pomidory malinowe, to przystępujemy do dalszych czynności. Marchewkę kroimy w plastry, czosnek drobno, por na nieco grubsze kawałki, a pół cebuli w cząstki. Wszystko układamy w naczyniu żaroodpornym i polewamy oliwą z oliwek i miodem. Następnie ustawiamy piekarnik na temperaturę 200-220 stopni (góra - dół) i podpiekamy nasze warzywa (im wyższa temperatura, tym lepiej) przez około 25 minut. Dobrze, jeśli górna warstwa warzyw się skarmelizuje.
Pamiętaj, że im więcej karmelizacji, tym więcej aromatu w zupie. Podczas pieczenia robimy makaron. Wodę mieszamy z mlekiem (pół na pół) i podgrzewamy do około 37 stopni - dzięki temu ciasto będzie delikatniejsze. Na stolnicę wysypujemy mąkę, dodajemy jajko i mieszamy składniki. Następnie dodajemy mleko z wodą. Wyrabiamy ciasto i wałkujemy, ale niezbyt cienko. Suszymy je, przykrywając ścierką. Następnie kroimy nieregularnie. W garnku z osoloną wodą gotujemy nasz makaron.
Przypieczone warzywa wyjmujemy z piekarnika i przekładamy je do garnka. To jest nasza baza. Dodajemy listki i bazylii oraz bulion warzywny. Gotujemy do momentu zagotowania, dodając odrobinę soli. Zupę miksujemy na gładko. W międzyczasie dolewamy jeszcze trochę bulionu, by złapać odpowiednią konsystencję. Na koniec - doprawiamy solą i sokiem z cytryny. Nic więcej nie trzeba - no może odrobina oliwy z oliwek na sam koniec. Pomidorowa według Karola Okrasy jest już gotowa!
Wolisz pomidorową w innej formie? Zobacz na naszym kanale YouTube przepis na zupę pomidorową w formie kremu: