Popularny kucharz wykluczył z diety 2 produkty. Schudł i jest nie do poznania
Tomasz Jakubiak, znany kucharz i juror programu "MasterChef", zaskoczył fanów metamorfozą. Znacznie zeszczuplejsza sylwetka robi wrażenie, a sam zainteresowany chętnie dzieli się sekretem swojej metamorfozy. Okazuje się, że kluczem do sukcesu nie była restrykcyjna dieta, a wykluczenie z jadłospisu zaledwie dwóch produktów.
27.04.2024 | aktual.: 28.09.2024 13:54
Popularny kucharz Tomasz Jakubiak zaskoczył swoich fanów, prezentując znaczną metamorfozę swojej sylwetki. Jednak jak się okazuje nie był to efekt restrykcyjnej diety, ale raczej wyeliminowania z jadłospisu dwóch produktów. Jak to możliwe?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Był Tomek i nie ma Tomka. Zero diety, ale prawie zero glutenu i alko! Jakoś tak lepiej się człowiek czuje. - napisał Jakubiak na swoim Instagramie, wywołując tym samym lawinę komentarzy i pytań.
Czy rzeczywiście gluten i alkohol mogą mieć aż tak duży wpływ na wagę i sylwetkę?
Wpływ glutenu na wagę
Wiele osób zastanawia się, czy rezygnacja z glutenu rzeczywiście może prowadzić do utraty wagi. Eksperci podkreślają, że sam gluten nie powoduje tycia. Kluczem jest zbilansowana dieta i unikanie nadmiaru kalorii.
- Produkty bogate w gluten często są kaloryczne: Do tej grupy należą m.in. pieczywo pszenne, bułki, ciasta i makarony. Ograniczenie ich spożycia automatycznie prowadzi do zmniejszenia dziennego bilansu kalorycznego.
- Gluten może powodować wzdęcia i zatrzymanie wody: U niektórych osób gluten może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wzdęcia, gazy i biegunka. Te objawy mogą prowadzić do uczucia dyskomfortu i wrażenia "opuchnięcia", co często mylnie interpretowane jest jako przyrost masy ciała. Ograniczenie glutenu może złagodzić te dolegliwości i przyczynić się do zmniejszenia obwodów ciała.
- Dieta bezglutenowa często wiąże się z większą ilością warzyw: Osoby rezygnujące z glutenu zazwyczaj sięgają po więcej warzyw i owoców, które są niskokaloryczne i bogate w błonnik. To z kolei sprzyja uczuciu sytości i reguluje pracę jelit, co może prowadzić do utraty wagi.
Należy jednak pamiętać, że dieta bezglutenowa nie jest cudownym rozwiązaniem na odchudzanie dla każdego. Osoby, które chcą pozbyć się nadprogramowych kilogramów, powinny skupić się na całościowym bilansie kalorycznym i zdrowym stylu życia, a nie jedynie na eliminacji glutenu.
Wpływ alkoholu na wagę - uważaj na procenty
Alkohol jest bogaty w kalorie, a jego nadmierne spożywanie może prowadzić do przyrostu masy ciała. Gram czystego alkoholu zawiera około 7 kcal, co oznacza, że lampka wina (około 150 ml) dostarcza organizmowi około 105 kcal, a piwo (500 ml) - około 200 kcal. Kalorie te nie dostarczają żadnych wartości odżywczych, a jedynie odkładają się w postaci tłuszczu.
Dodatkowo alkohol może zaburzać metabolizm i utrudniać spalanie tłuszczu. Ponadto spożywanie alkoholu często wiąże się z jedzeniem mniej zdrowych przekąsek i słodyczy, co dodatkowo przyczynia się do tycia.