Prababcia robiła naleśniki w zupełnie inny sposób. Zawsze wychodziły puszyste i delikatne
Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak naleśniki robiły nasze prababcie? Bez czego nie mogły się obejść? I co w międzyczasie znalazło się w przepisie, który używamy obecnie? Już za moment wszystko stanie się jasne!
08.09.2023 13:03
Mam w życiu dwie pasje — gotowanie i historię. A kiedy mogę połączyć oba te tematy, to już w ogóle jestem w siódmym niebie! W jaki sposób to robię?
Otóż uwielbiam odtwarzać w swojej kuchni stare receptury, które kiedyś cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Niestety z biegiem czasu zostały one zupełnie zapomniane lub mocno je zmodyfikowano. Dlatego powrót do starych przepiśników to dla mnie zarówno nie lada wyzwanie, jak i ogromna frajda!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak zmieniły się naleśniki na przestrzeni lat?
Moją prywatną encyklopedią kulinarną jest ukochana babcia Zosia, którą często wspominam w swoich artykułach. Zawsze kiedy mam jakiś problem w kuchni, wiem do kogo zwrócić się w pierwszej kolejności. Jednocześnie uwielbiam, kiedy moja babcia wspomina dawne czasy. Są to naprawdę pouczające i niezwykle ciekawe historie.
Oczywiście moja krewna podczas takich pogawędek opowiada też, jak kiedyś wyglądały kulinaria. I właśnie w trakcie jednej z takich rozmów zeszłyśmy na temat naleśników. Dziś praktycznie wszyscy robią je na bazie wody gazowanej. Niekiedy też dodawany jest do nich nawet proszek do pieczenia lub dodatki, które jeszcze bardziej podkręcają ich smak. A jak naleśniki robiono kiedyś?
Zobacz także
Przepis na staropolskie naleśniki
Okazało się, że moja babcia pamięta dokładnie, jak sama była dzieckiem i podpatrywała swoją babcię w kuchni. Jej babcia Marysia robiła przepyszne naleśniki, którymi zajadała się cała rodzina. Ty również możesz przetestować je w swojej kuchni, wystarczy, że wykorzystasz poniższy przepis.
Składniki:
- 300 g mąki,
- 300 ml mleka,
- 5 jajek,
- 50 g masła,
- 1 szczypta soli.
Sposób przygotowania:
- Pracę nad przepisem rozpocznij od oddzielenia żółtek do białek.
- Białka następnie należy ubić w osobnej misce z dodatkiem soli.
- Natomiast żółtka połącz z rozpuszczonym masłem. Po chwili dodaj do mieszanki również mleko.
- Dopiero teraz możesz zacząć dodawać mąkę. Pamiętaj, aby wcześniej ją przesiać, dzięki czemu będzie jeszcze bardziej napowietrzona.
- Na koniec do uzyskanej mieszanki dodaj wcześniej ubite białka. Rób to jednak ostrożnie, aby nie uszkodzić struktury ubitych białek.
- Tak przygotowane ciasto naleśnikowe należy następnie smażyć na dobrze nagrzanej i lekko natłuczonej patelni. I to wszystko!
Jak na pewno zauważyłeś, kilka różnic pomiędzy starym, a nowym przepisie można znaleźć. I nie chodzi tu tylko o wodę, ale też o sposób łączenia produktów. Kluczem do sukcesu w staropolskich naleśnikach było osobne ubicie białek oraz napowietrzenie mąki. Dzięki czemu gotowe naleśniki wychodziły mega puszyste i idealnie delikatne zarazem. A ty, w jaki sposób robisz domowe naleśniki? Masz jakieś ciekawe patenty, które wykorzystujesz przy tej czynności?