Odpowiednie przechowywanie warzyw i owoców
Tym razem przychodzę z przydatnymi trikami, dzięki którym przechowywanie warzyw i owoców będzie przebiegać w Twoim domu prawidłowo.
Nie tylko nie zmarnuje się żaden owoc, ani warzywo. Ale też zachowasz ich świeżość na dłużej. Tym bardziej, że jest to bajecznie proste!
#1 Nie lubią wilgoci
Nadmierna wilgoć spowoduje jedynie, że zarówno owoce, jak warzywa, zaczną szybciej się "starzeć". Dlatego warto umieścić w pojemniku, w którym przechowujemy tego typu produktu, kawałek ręcznika papierowego.
Nasza ochrona skutecznie pochłonie namiar wilgoci, a co za tym idzie, wydłuży okres przydatności przechowywanych składników.
#2 Pokrojone i obrane warzywa przechowuj w wodzie
Świeżo pokrojone lub obrane warzywa jak: marchewka i seler, należy przechowywać w lodówce. Pamiętaj jednak, o bardzo ważnym fakcie.
Warzywa w takiej postaci umieść w pojemniku z niewielką ilością wody.
#3 Nie myj warzyw i owoców tuż po zakupie
Wiem, początkowo może wydawać się to dziwne, ale warto dowiedzieć się jakie korzyści niesie ze sobą taki sposób postępowania.
Jeśli zamierzasz przechowywać warzywa, czy też owoce przez dłuższy czas w lodówce zanim je użyjesz, lepiej powstałe zabrudzenia wytrzeć suchą ścierką lub ręcznikiem papierowym. Mycie tuż po zakupie, może pozbawić te produkty naturalnej warstwy ochronnej, bez której mogą szybciej zacząć się psuć.
#4 Nie wszystkie owoce i warzywa należy przechowywać w lodówce
Należy pamiętać, że zarówno papryka, pomidory, jak i ogórki lubią temperaturę pokojową. Dlatego ich "wizyta" w lodówce może skończyć się bardzo źle.
#5 Awokado
Niedojrzałe awokado powinnaś przechowywać w temperaturze pokojowej, zabezpieczone przy pomocy papierowej torby lub starej gazety.
Kiedy dojrzeje, przenieś je do plastikowej torby i przechowuj w lodówce.
#6 Trzymaj je w cieplejszej części lodówki
Pamiętaj, że im niższa temperatura, tym trudniej zachować świeżość warzyw oraz owoców. Dlatego jeśli chcesz odpowiednio o nie zadbać, przechowuj je w tej części lodówki, gdzie temperatura jest trochę wyższa.
#7 Niektóre owoce i warzywa nie powinny być przechowywane razem
Takie owoce jak banany, morele, gruszki, śliwki, czy pomidory, w trakcie dojrzewania zaczynają wydzielać etylen.
A jak się okazuje jest i cała grupa owoców oraz warzyw, którym etylen w ogóle nie służy. Mowa tu o brokułach, marchewce, jabłkach, ziemniakach, arbuzie oraz bakłażanach. Najlepiej więc przechowywać je z dala od siebie.
#8 Czosnek i cebula kochają ciemności
Jak się okazuje, czosnek i cebula lubią ciemności. Dlatego warto włożyć je do papierowych toreb z otworami i umieścić w nieoświetlonym miejscu. I to wszystko!
#9 Ziemniaki również nie przepadają za słońcem
Kolejne warzywa, którym nie służy przechowywanie na słońcu, to ziemniaki. W takich warunkach mogą znacznie szybciej zacząć gnić. Dlatego też warto przechowywać je w ciemnym i suchym miejscu.
#10 Jabłka i ziemniaki
Dobrze wiedzieć, że dodając do przechowywanych ziemniaków 1-2 jabłka, w znaczny sposób wydłużasz termin ich przydatności.
#11 Seler
Aby wydłużyć termin przydatności selera, wystarczy, że owiniesz go folią aluminiową i umieścisz w lodówce. Banalnie proste i skutecznie jednocześnie!
#12 Szparagi lubią wodę
Z kolei szparagi należy przechowywać w pojemniku z wodą. Świetnie sprawdzi się w tej roli słoik, albo zwykła szklanka.