Przed laty była hitem w wielu domach. Zapomniana polska zupa
Bardzo łatwa w przygotowaniu, oszczędna, a jednocześnie pożywna zarzucajka niegdyś często gościła na polskich stołach. Teraz trudno przyrządzić taką zupę, jaką kiedyś szykowały nasze babcie. Chcąc jednak uszczknąć nieco tych sentymentalnych smaków, można samodzielnie zabrać się za "zarzucanie" kartoflanki kapustą. Nie wiesz, o co chodzi? Koniecznie zerknij na ten przepis.
26.08.2023 16:02
Zarzucajka to bardzo prosta, ale pożywna zupa. Jadało się ją zazwyczaj u schyłku jesieni, kiedy już można było cieszyć się dobrodziejstwem kiszonej kapusty. Wtedy zarzucka rozgrzewała, jak żadna inna zupa. Skąd taka nazwa? Dawniej mawiano, że zarzucajka powstaje poprzez "zarzucenie" kartoflanki kapustą kiszoną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zarzucajka - zapomniany klasyk polskiej kuchni
Zarzucajka (zarzutka, zarzucka) to zupa przyrządzona na bazie kwasu z kapusty kiszonej i samej kapusty, ziemniaków, marchewki i cebuli. Zupa może być jarska lub nie - wtedy dodajemy skwarki bądź mięsny wywar. Źródła historyczne podają, że dawniej jadano ją głównie na terenach Podkarpacia i Mazowsza.
Warto podkreślić, że zarzucajka nie jest ani kapuśniakiem, ani kwaśnicą. Zupa ta od dwóch pozostałych różni się sposobem przygotowania kapusty. Do zarzucki kiszonka jest podsmażana na rumiany kolor. Ponadto w niektórych wersjach zarzucajkę zabiela się śmietaną (lub tradycyjnie dodaje zasmażkę).
Zarzucka nie jest typowym daniem jednogarnkowym. To głównie ze względu na ziemniaki - te w kwaśnym środowisku zwyczajnie się nie ugotują. Również przez to zupę tę jada się od razu (im dłużej ziemniaki tkwią w kwaśnej zupie, tym stają się twardsze). W związku z tym nie jest to potrawa, która może odstać kilka dni (jak np. kapuśniak, który według wielu osób, najlepiej smakuje odgrzewany i kilka razy przypalony).
Przepis na zupę zarzucajkę. Szybka i łatwa w wykonaniu
Składniki:
- 5-6 ziemniaków,
- pół litra kwasu z kiszonej kapusty,
- 100-200 g kiszonej kapusty,
- 1-2 marchewki,
- 1 cebula,
- 100 g słoniny lub boczku,
- 2 łyżki mąki pszennej,
- 2 łyżki masła,
- 2-3 ziarna pieprzu,
- sól,
- ziele angielskie.
Przygotowanie:
- Ziemniaki pokrój w średniej wielkości kostkę, a marchew i cebulę zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
- Zagotuj litr wody w dużym garnku i dodaj do niej warzywa, pieprz, ziele angielskie i sól.
- Kiedy warzywa zmiękną, wlej do nich kwas z kiszonej kapusty.
- Słoninę lub boczek pokrój w kosteczkę i podsmaż na patelni. Kiedy skwarki będą gotowe, wyjmij je z patelni.
- Na pozostałym tłuszczu podsmaż posiekaną kiszoną kapustę.
- Podsmażoną kapustę dodaj do zupy i zagotuj całość, w międzyczasie dopraw do smaku solą i pieprzem.
- Na koniec przygotuj zasmażkę. Na patelni rozpuść masło, po czym dodajemy mąkę. Podsmażaj całość przez 2-3 minuty, cały czas mieszając.
- Do zasmażki dodaj kilka łyżek gorącej zupy i mieszaj do uzyskania gładkiej masy.
- Gotową masę wlej do zarzucajki. Zamieszaj zupę i doprowadź do wrzenia. Podawaj ze skwarkami.