Przed wojną gospodynie robiły takie pierogi. Jeden dodatek do farszu dziś zadziwia
Pierogi to klasyk polskiej kuchni, który w naszych domach gości od pokoleń. Każdy przygotowuje je nieco inaczej, ale przed wojną do farszu trafiał składnik, o którym dziś już wszyscy zapomnieli.
Pierogi ruskie uwielbiają dzieci i przepadają za nimi dorośli. Miękkie, elastyczne ciasto skrywa w sobie farsz z ziemniaków oraz twarogu, wzbogacony o przesmażoną cebulkę Wśród przypraw króluje sól oraz pieprz, często w sporych ilościach. W niektórych rejonach dodaje się też miętę, a na Podhalu zjeść można pierogi z bryndzą zamiast twarogu. Przed wojną to jednak inny składnik odgrywał istotną rolę w doprawianiu pierogów ruskich. Był to cukier, który mało osób kojarzy z pierogami innymi niż te na słodko.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ciasto Zygzak z herbatnikami to najprostszy przepis na deser. Zachwyca od pierwszego kawałka
Cukier do pierogów ruskich
Dziś ten dodatek budzi zaskoczenie, bo w końcu gdzie tam do ruskich sypać cukier? Okazuje się jednak, że gospodynie przed laty doskonale wiedziały, co robią, sypiąc ją do smażącej się cebuli. Cukier pod wpływem ciepła, ulega karmelizacji. Proces ten nadaje cebuli słodkawy smak, złocisty kolor i przyjemny aromat. Karmelizowana cebula staje się bardziej miękka i kleista, dzięki czemu świetnie wtapia się w całość.
Lekko słodka cebula tworzyła świetny kontrast z naturalnie kwaśnym smakiem sera. Słodki smak karmelizowanej cebuli równoważy słony i pikantny smak pozostałych składników farszu, takich jak twaróg i ziemniaki. Dzięki temu farsz staje się bardziej harmonijny i zbalansowany.
Przedwojenne pierogi ruskie
Receptura na te pierogi pochodzi z 1920 roku. Warto spróbować przepisu na danie, jakim raczyli się nasi przodkowie i na własnej skórze przekonać się, czy opłaca się dodawać cukier do pierogów ruskich.
Składniki:
Farsz
- 800 g ziemniaków
- 800 g tłustego sera twarogowego,
- 2 cebule,
- 1 łyżeczka cukru,
- sól i pieprz do smaku.
Ciasto na pierogi
- 800 g mąki pszennej,
- ok. 400 ml ciepłej wody,
- 1 łyżka oleju,
- 1 łyżka soli.
Sposób przygotowania:
- Obierz ziemniaki, pokrój je na cztery części i ugotuj w osolonej wodzie.
- Podsmaż posiekaną cebulkę na złoty kolor z dodatkiem cukru.
- Dopraw cebulkę solą i pieprzem.
- Połącz ugotowane ziemniaki z twarogiem oraz cebulką w większej misce, dobrze ugniatając masę. W razie potrzeby dopraw jeszcze solą oraz pieprzem.
- Przesiej mąkę, dodaj sól, olej i stopniowo dolewaj wodę, powoli zagniatając ciasto.
- Upewnij się, że ciasto jest luźne i miękkie. Jeśli masz wątpliwości, lepiej dolej wody więcej niż mniej.
- Wyrabiaj ciasto, aż stanie się elastyczne i miękkie.
- Przykryj ściereczką i odstaw na około pół godziny.
- Rozwałkuj ciasto na grubość około 2 mm.
- Wykrój krążki szklanką i umieść na nich farsz.
- Lep pierogi i gotuj je po kilka sztuk w osolonej wodzie.
Gotowe pierogi ruskie podawaj z ulubionymi dodatkami - podsmażoną cebulką, okrasą z boczku czy kwaśną śmietaną. Smacznego!