PrzepisBoże NarodzenieNie z kapustą i nie z kaszą. Na Podhalu serwują pierogi z zupełnie innym farszem

Nie z kapustą i nie z kaszą. Na Podhalu serwują pierogi z zupełnie innym farszem

Bryndzylki
Bryndzylki
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
14.12.2023 12:10

Bryndzylki łączą w sobie wyrazistość podhalańskich serów z łagodnością i pieczonych ziemniaków. To połączenie to strzał w dziesiątkę. Zobacz, jak zrobić pyszne pieczone pierogi w góralskiej wersji.

Bryndzylki to wigilijne danie typowe dla regionu Podhala. Mają kształt pierogów, których bazę stanowią ziemniaki, bryndza i oscypek. Mimo że należą do kanonu dań świątecznych, bryndzylki sprawdzą się jako pyszny i bezmięsny obiad dla całej rodziny. Podaj je z żurawiną lub do czerwonego barszczu, a bliscy oszaleją z zachwytu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wigilia na Podhalu: bryndzylki, bukty, moskole

Podczas Wigilii na Podhalu na pierwszy plan wysuwają się potrawy, które swoją wyjątkowość zawdzięczają przede wszystkim wykorzystaniu regionalnych składników, takich jak sery i ziemniaki. Na stole nie może zabraknąć więc bryndzylek, czyli specyficznych pierogów, które przyrządza się z ziemniaków, bryndzy i oscypka.

Innym charakterystycznym daniem są bukty - ziemniaczane kopytka. Również popularne są kłuty, czyli potrawa składająca się z gotowanej kapusty i ziemniaków. Nie można zapomnieć o moskolach - popularnych plackach ziemniaczanych. Piecze się je na blasze, a następnie podaje z pokruszoną bryndzą i stopionym masłem.

Kolejnym typowym dla tego regionu daniem jest podhalańska kołatanka. To kasza jęczmienna, którą miesza się z brukwią i polewa miodem. Ciekawostką jest fakt, że górale mają zwyczaj maczania opłatka w miodzie, zanim podzielą się nim z najbliższymi.

Bryndza to główny składnik bryndzylków
Bryndza to główny składnik bryndzylków© Pixabay

Bryndzylki. Przepis na podhalańskie pierogi z bryndzą i oscypkiem

Składniki:

FARSZ

  • 120 g gotowanych ziemniaków w łupinach,
  • 100 g bryndzy,
  • 150 g wędzonego oscypka,
  • 1 jajko,
  • sól, pieprz czarny.

CIASTO

  • 600 g gotowanych ziemniaków w łupinach,
  • 1 żółtko,
  • 120 g mąki pszennej,
  • szczypta soli,
  • masło i konfitura z żurawiny do podania.

Przygotowanie:

  1. Przygotuj farsz: ugotowane w łupinach ziemniaki ostudź i obierz ze skórki. Ziemniaki przepuść przez praskę, dodaj pokruszoną bryndzę, jajko, startego na grubych oczkach oscypka, sól i pieprz. Wymieszaj całość. Farsz podziel na 8 równych części.
  2. Przygotuj ciasto: ugotowane w łupinach ziemniaki ostudź i obierz ze skórki, a następnie dwukrotnie przeciśnij przez praskę. Dodaj żółtko, sól i mąkę i zacznij wyrabiać ciasto, aż będzie gładkie i jednolite. Z ciasta uformuj wałek i podziel go na 8 równych części.
  3. Każdą część ciasta podziel na pół i uformuj w placki. Na jednym placku wykładaj porcję farszu i przykryj go drugim plackiem, sklejając je razem.
  4. Bryndzylki układaj na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w odstępach, a następnie posmaruj je roztopionym masłem.
  5. Blachę wstaw do piekarnika rozgrzanego do 200 st. C (góra-dół z termoobiegiem) i piecz 20-30 minut, aż będą zarumienione.
  6. Bryndzylki podawaj polane roztopionym masłem i konfiturą z żurawiny.
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także