Przed wyjściem na grzyby zawsze patrz na tę mapę. Grzybiarze znajdują nawet 210 okazów na godzinę
Sierpień się już kończy, a to znaczy, że sezon na grzyby zaczął się na dobre rozkręcać. Grzybiarze od samego świtu szukają najlepszych okazów i wiele godzin spędzają w lasach. Swoje znaleziska pokazują w sieci, dzięki czemu powstała specjalna mapa.
27.08.2023 15:58
Zbieranie grzybów jest coraz bardziej popularne. Mnóstwo Polaków biega po lesie, by znaleźć jego skarby. Potem okazy te wykorzystują w kuchni. Przygotowują najróżniejsze dania, na przykład jajecznicę, pizzę, zupy czy sosy. Czasem też suszą, by za dłuższy czas cieszyć się ich smakiem. Nie wszystkim jednak udaje się znaleźć grzyby. Na szczęście w Internecie jest mała pomoc. Zapaleni grzybiarze dzielą się swoimi sukcesami w mediach społecznościowych. Dzięki temu udało się stworzyć specjalną mapę grzybów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie wiesz, gdzie rosną grzyby? Ta mapa ci pomoże
Grzybów w lesie jest pełno, trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać. Rosną w bardzo wielu miejscach, jednak nie wszyscy potrafią je znaleźć. Na szczęście nie musimy się martwić tym, że nie uda nam się z sukcesem zebrać darów lasu. Na stronie grzyby.pl jest bowiem ciekawa mapa. Dzięki niej możemy dowiedzieć się, w którym miejscu jest najwięcej grzybów.
Analizując mapę, możemy zauważyć, że bardzo dużo grzybów rośnie w okolicach Koszalina. Grzybiarze znajdują tam nawet 210 okazów w ciągu godziny. Inne obszary, na które warto zwrócić uwagę, to:
- okolice Szczecina,
- Pomorze (rejon od Słupska do Trójmiasta),
- okolice Poznania,
- rejon między Nowym Sączem a Krakowem,
- południe województwa śląskiego w okolicach Bielsko-Białej,
- okolice dużych miast, jak Warszawa, Wrocław, Łódź, Wałbrzych i Kielc.
Najmniej owoców lasu rośnie na Suwałkach. Co ważne, grzybiarze z tamtych okolic nie donieśli o tym, że znaleźli jakiekolwiek okazy. Czekamy więc na kolejną aktualizację mapy.
Gdzie szukać grzybów? Mamy małą ściągę
Jesteś już w lesie, w którym rosną grzyby. Po pierwsze, musisz wiedzieć, które nadają się do spożycia. Po drugie, powinieneś poznać miejsca, które różne okazy lubią. Bardzo łatwo to sprawdzić:
- kurki lubią drzewa iglaste, głównie sosny i świerki, ale możemy je znaleźć też obok buku, brzozy i dębu,
- borowików szlachetnych znajdziesz przede wszystkim w lasach iglastych (znajdziesz je niedaleko świerków i sosen) oraz mieszanych - tam upodobały sobie dęby,
- maślaki preferują lasy liściaste (brzozy i topole),
- kanie upodobały sobie leśne polany i brzegi lasów,
- rydzów szukaj w leśnych trawach i rzadkich lasach sosnowych.