PoradyPrzed wyjściem na grzyby zawsze patrz na tę mapę. Grzybiarze znajdują nawet 210 okazów na godzinę

Przed wyjściem na grzyby zawsze patrz na tę mapę. Grzybiarze znajdują nawet 210 okazów na godzinę

Grzyby
Grzyby
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

27.08.2023 15:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sierpień się już kończy, a to znaczy, że sezon na grzyby zaczął się na dobre rozkręcać. Grzybiarze od samego świtu szukają najlepszych okazów i wiele godzin spędzają w lasach. Swoje znaleziska pokazują w sieci, dzięki czemu powstała specjalna mapa.

Zbieranie grzybów jest coraz bardziej popularne. Mnóstwo Polaków biega po lesie, by znaleźć jego skarby. Potem okazy te wykorzystują w kuchni. Przygotowują najróżniejsze dania, na przykład jajecznicę, pizzę, zupy czy sosy. Czasem też suszą, by za dłuższy czas cieszyć się ich smakiem. Nie wszystkim jednak udaje się znaleźć grzyby. Na szczęście w Internecie jest mała pomoc. Zapaleni grzybiarze dzielą się swoimi sukcesami w mediach społecznościowych. Dzięki temu udało się stworzyć specjalną mapę grzybów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie wiesz, gdzie rosną grzyby? Ta mapa ci pomoże

Grzybów w lesie jest pełno, trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać. Rosną w bardzo wielu miejscach, jednak nie wszyscy potrafią je znaleźć. Na szczęście nie musimy się martwić tym, że nie uda nam się z sukcesem zebrać darów lasu. Na stronie grzyby.pl jest bowiem ciekawa mapa. Dzięki niej możemy dowiedzieć się, w którym miejscu jest najwięcej grzybów.

Analizując mapę, możemy zauważyć, że bardzo dużo grzybów rośnie w okolicach Koszalina. Grzybiarze znajdują tam nawet 210 okazów w ciągu godziny. Inne obszary, na które warto zwrócić uwagę, to:

 • okolice Szczecina,
 • Pomorze (rejon od Słupska do Trójmiasta),
 • okolice Poznania,
 • rejon między Nowym Sączem a Krakowem,
 • południe województwa śląskiego w okolicach Bielsko-Białej,
 • okolice dużych miast, jak Warszawa, Wrocław, Łódź, Wałbrzych i Kielc.

Najmniej owoców lasu rośnie na Suwałkach. Co ważne, grzybiarze z tamtych okolic nie donieśli o tym, że znaleźli jakiekolwiek okazy. Czekamy więc na kolejną aktualizację mapy.

Grzyby
Grzyby© Adobe Stock

Gdzie szukać grzybów? Mamy małą ściągę

Jesteś już w lesie, w którym rosną grzyby. Po pierwsze, musisz wiedzieć, które nadają się do spożycia. Po drugie, powinieneś poznać miejsca, które różne okazy lubią. Bardzo łatwo to sprawdzić:

 • kurki lubią drzewa iglaste, głównie sosny i świerki, ale możemy je znaleźć też obok buku, brzozy i dębu,
 • borowików szlachetnych znajdziesz przede wszystkim w lasach iglastych (znajdziesz je niedaleko świerków i sosen) oraz mieszanych - tam upodobały sobie dęby,
 • maślaki preferują lasy liściaste (brzozy i topole),
 • kanie upodobały sobie leśne polany i brzegi lasów,
 • rydzów szukaj w leśnych trawach i rzadkich lasach sosnowych.


Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także