Znalazła zeszyt babci z przepisami i upiekła ciasto. Smak nie do podrobienia
Ten przepis babci na placek wiedeński jest wart podpatrzenia. Podzieliła się nim kulinarna tiktokerka, tworząca pod nickiem aga_cooks. To tradycyjna receptura, w której wykorzystuje się proste składniki, a samo przygotowanie ciasta nie należy do trudnych zdań. Co ciekawe, notes, z którego pochodzi przepis na ten deser, ma już ponad 50 lat!
31.05.2023 08:45
Tiktokerka zaznaczyła w nagraniu, że notes pochodzi z... 1970 r.! Widać to z resztą po pożółkłych już stronach zeszytu i częściowo rozmazanych zapiskach. "To jest wielka skarbnica babcinego doświadczenia, czasu i miłości. Super pamiątka i wiedza na pokolenia" - napisała jedna z komentujących. Co znajduje się w babcinym notatniku? Sernik gotowany, krem do wuzetki i wiele innych receptur na słodkości. Wśród nich zauważyliśmy także przepis na placek na wiedeński.
Przepis babci na ciasto wiedeńskie. Pochodzi z zeszytu sprzed 50 lat!
Taki przepiśnik to skarb. Babcine przepisy na ciasta to fantastyczna inspiracja do tworzenia różnych wariacji, ale również możliwość odtworzenia smaków znanych z dzieciństwa. Zeszyt, który pokazała tiktokerka na swoim kanale, liczy już ponad 50 lat. Na pożółkłych kartkach widnieje wiele przepisów, w tym m.in. na placek wiedeński z cytrynową masą grysikową.
Ciasto wiedeńskie to nic innego jak mieszanka ciasta biszkoptowo-tłuszczowego, która często stanowi bazę do przyrządzenia babek piaskowych oraz fantazyjnych ciast i ciasteczek. Ma naturalny, maślany smak i wilgotną strukturę. Placek wiedeński najczęściej kojarzy nam się ze smakiem kawy i czekolady, choć są również wariacje z dodatkiem różnych powideł czy świeżych owoców. A jak wygląda wersja z zeszytu babci? Zobaczcie!
Placek wiedeński według przepisu babci
Składniki na ciasto:
Składniki na masę grysikową:
- pół litra mleka
- 15 łyżeczek kaszy manny
- 2 cukry wanilinowe
- 150 g cukru pudru
- kostka margaryny
- 1 cytryna
Przygotowanie:
- Mąkę przesiej i dodaj do niej margarynę, a następnie posiekaj całość.
- Na środku masy zrób wgłębienie i wbij do niego jajka, a następnie dodaj żółtko oraz miód. Zacznij wyrabiać ciasto, a po chwili dodaj do niego amoniak, sodę oczyszczoną i cukier puder.
- Kiedy ciasto będzie już wyrobione, podziel je na trzy części. Każdą z nich rozwałkuj, tworząc płaty wielkości przygotowanej blaszki. Ciasta piecz w piekarniku nagrzanym do 190 st. C przez 15-20 minut.
- Zrób masę grysikową: mleko podgrzej w rondelku z cukrem z pudrem. Kiedy całość lekko zagotuje się, dodaj kaszę mannę. Gotuj masę na wolnym ogniu.
- Margarynę utrzyj z cukrem waniliowym i sokiem z cytryny na puch. Kiedy masa grysikowa ostygnie, dodaj ją do margaryny i dokładnie wymieszaj całość, np. za pomocą miksera. Powstałą masę podziel na trzy równe części.
- Na wystudzony blat ciasta wylej jedną część masy. Zrób tak z pozostałymi, tworząc kolejne warstwy. Kiedy deser będzie gotowy, odstaw go do lodówki, by masa grysikowa stężała.
- Tak przygotowany możesz polać czekoladą, lukrem lub posypać cukrem pudrem.