Pyszne ogórki kanapkowe. Są lepsze od kiszonych i klasycznych pikli
Ogórki kanapkowe to przepis na pyszny przekąskę do słoików. Gdy tylko otworzysz słoik, znikną w mgnieniu oka. Lepsze niż konserwowe.
07.08.2023 | aktual.: 07.08.2023 19:14
Sierpień to miesiąc ogórkowy. Ryneczki i domowe szklarnie wypełniają się zielonymi, chrupiącymi pysznościami, a gospodynie szykują słoiki na domowe przetwory. To klasycznego już zestawu ogórków kiszonych i konserwowych dorzuć w tym roku również kanapkowe. Przepis na nie jest banalnie prosty i wychodzi nawet amatorowi wekowania. Składniki bez problemu dostaniesz w sklepie, a smak tych ogórków sprawi, że słoik szybko się opróżni. Świetnie smakują na kanapki, jako sałatka do obiadu lub składnik burgerów, a ich przygotowanie to bułka z masłem.
Zobacz także
Ogórki kanapkowe
Są lekko kwaśne, a dodatek przyprawy curry sprawia, że nabierają pikanterii. Robi się je błyskawicznie, a zjada jeszcze szybciej. Polecam od razu przygotować spory zapas, bo ten przepis to zdecydowanie słoikowy hit. Ważne jest, aby ogórki były świeże. Najsmaczniejsze są ogórki zebrane w dniu wekowania. Zarówno górna, jak i dolna część powinna być twarda, a warzywa jędrne i pozbawione plam czy uszkodzeń.
Składniki:
- 3 kg ogórków gruntowych,
- 3,5 szklanki octu,
- 3,5 szklanki cukru,
- 1 l wody,
- 2 łyżki ziaren gorczycy,
- 2 łyżki ziaren czarnego pieprzu,
- 20 kulek ziela angielskiego,
- 1 łyżka curry,
- 2 łyżki soli.
Sposób przygotowania:
- Ogórki dokładnie myję pod bieżącą wodę i odcinam malutki kawałek na obu końcach.
- Następnie kroję ogórki w długie, cienkie plastry. Nie obieram ich ze skórki.
- Do garnka wlewam ocet, wodę i dorzucam przyprawy: cukier, gorczycę, pieprz, ziele angielskie, sól oraz curry. Zagotowuję wodę z przyprawami i octem. Gotuję do momentu, aż cukier się rozpuści.
- Przecedzam przez sitko, aby pozbyć się kuleczek gorczycy oraz pieprzu.
- Ogórki układam ciasno w czystych, wyparzonych słoikach. Zalewam warzywa gorącą zalewą tak, aby przykryła w całości plastry ogórka.
- Słoiki mocno zakręcam i pasteryzuję przez 10 minut w gorącej wodzie.
- Po wyciągnięciu z pasteryzacji odkładam słoiki do góry nogami i odstawiam do wystudzenia.
- Przechowuję w chłodnym, zacienionym miejscu. Pierwszy słoik możesz otworzyć już 2-3 dni po pasteryzacji. Wyśmienicie smakują na kanapkach.