Co zrobić z czarnej porzeczki? Smorodinówka to bomba witaminowa, którą warto mieć w spiżarni
Smorodinówka to półwytrawna nalewka wykonana z czarnych porzeczek, cukru i spirytusu. Nazwa pochodzi z Kresów Wschodnich, gdzie owoce te nazywane były „smorodiną". O właściwościach leczniczych nalewki wiedziały już nasze babcie. Mimo że dzisiaj odchodzimy od sporządzania domowych trunków, tego nie powinno zabraknąć w naszych spiżarniach.
07.08.2023 16:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Smorodinówka znana jest ze swoich właściwości leczniczych. Trunek ten przyrządzały nasze babcie, świadome jego prozdrowotnych właściwości. Nalewka z czarnej porzeczki ma korzystne działanie w przypadku wielu dolegliwości: zaburzeniach trawienia, nieżycie górnych dróg oddechowych i bólu gardła. Warto dodać też, że smorodinówka "przejmuje" właściwości zdrowotne czarnej porzeczki.
Smorodinówka. Tę bombę witaminową musisz mieć w spiżarni
Alkohol wzmaga lecznicze działanie owoców, ponieważ podczas produkcji nalewki zachodzi proces zwany ekstrahowaniem, w którym wyodrębniają się cenne składniki i czynne związki. W ten sposób zostają one doskonale zakonserwowane i nie ulegają rozpadowi nawet po upływie dłuższego czasu. Nalewki na bazie owoców silniej oddziałują na ludzki organizm - alkohol, w małych dawkach, rozszerza naczynia krwionośne i szybciej przedostaje się wraz z cennymi substancjami do krwiobiegu.
Smorodinówka to prawdziwa bomba witaminowa. Jej główny składnik - czarne porzeczki są bogate w witaminę C, witaminę K, witaminę A, witaminę E oraz minerały, takie jak mangan i potas. Zawierają silne antyoksydanty, takie jak antocyjany, które pomagają zwalczać wolne rodniki w organizmie i chronią go przed stresem oksydacyjnym. Dzięki witaminie C i antyoksydantom czarne porzeczki wspierają funkcjonowanie układu odpornościowego, pomagając organizmowi bronić się przed infekcjami.
Badania wskazują, że antocyjany mogą korzystnie wpływać na zdrowie serca, poprawiając zdolność naczyń krwionośnych do rozszerzania się i regulując ciśnienie krwi. Składniki zawarte w czarnych porzeczkach mają właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych w organizmie. Witamina C i antyoksydanty pomagają w produkcji kolagenu, wspierając zdrową skórę i opóźniając procesy starzenia. Czarne porzeczki są również dobrym źródłem błonnika.
Jak zrobić nalewkę z czarnej porzeczki? Przepis na smorodinówkę
Składniki:
- 1 kg czarnej porzeczki (przed obraniem),
- 400 g cukru,
- 500 ml wódki,
- 500 ml spirytusu.
Przygotowanie:
- Przebierz i wymyj czarną porzeczkę. Pamiętaj, że owoce muszą być nieuszkodzone i nie mogą być zgniłe.
- Owoce przełóż do dużego słoja. Zalej je wódką, a następnie spirytusem i kołysząc naczyniem, wymieszaj składniki.
- Słój z porzeczkami postaw w słonecznym miejscu, ale nie na intensywnym słońcu.
- Po ok. 3 miesiącach (do pół roku) przecedź nalewkę. W jednym naczyniu umieść czysty nalew, w drugim porzeczki. Nalew odstaw w ciemne miejsce.
- Do porzeczek dodaj cukier. Naczynie z porzeczkami odstaw w umiarkowanie nasłonecznione miejsce. Po blisko miesiącu wytrąci się likier, który należy zlać znad owoców.
- Owoce ponownie można zalać alkoholem 40-proc. (tak by, alkohol pokrył owoce) i odstawić na miesiąc. Czynność powtórz 3-4 razy.
- Likier połącz z nalewami. Gotową nalewkę zostaw minimum na rok, by dojrzała.