Przyspiesza trawienie i oczyszcza organizm. Zapomniany słowiański przepis znów robi furorę
Miód, woda, i kilka innych zdrowych dodatków, to w sumie zbiteń — tradycyjny, chociaż zupełnie już w naszych rejonach zapomniany napój, który wykazuje niezwykle korzystne działanie na pracę ludzkiego organizmu. Dzisiaj zachęcamy do powrotu do słowiańskich korzeni i skosztowania tego trunku!
13.02.2024 | aktual.: 13.02.2024 11:30
Pierwsze wzmianki o korzennym napoju z miodu zwanym zbitniem pochodzą z XII wieku. Wschodniosłowiańskie kraje przyrządzały go przez wiele stuleci, aż do momentu, w którym olbrzymią popularność zyskała tam herbata. I chociaż ona również jest zdrowa, to ciężko konkurować z czymś tak korzystnym dla organizmu, co zbiteń. Już same składniki mówią za siebie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zbiteń — napój dla całego ciała
Według wschodniosłowiańskich receptur zbiteń przygotowuje się z miodu, wody i przypraw, takich jak goździki, imbir czy gałka muszkatołowa. Według niektórych przepisów receptura zawiera również dżem. Właściwie nie ma w nim choćby jednego składnika, który nie oddziaływałby pozytywnie na nasze zdrowie.
Zapomniany napój poprawia perystaltykę jelit, detoksykację i trawienie. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do diety osób starających się zrzucić nadprogramowe kilogramy. Poza tym miód wspomaga odporność, przyspiesza gojenie ran i wykazuje właściwości obniżające ciśnienie, cynamon redukuje poziom cholesterolu i glukozy we krwi, a imbir działa żółciopędnie i rozkurczowo.
Jeśli te wszystkie walory sprawiają, że zainteresowałeś się słowiańskim napojem, to poniżej przedstawiamy przykładowy przepis na niego. Pamiętaj, że ilość przypraw możesz dozować według własnych upodobań — ważna jest jednak ich obecność.
Jak przygotować zbiteń?
Składniki:
- 200 g miodu,
- 1 l wody,
- 10 g goździków,
- 10 g mielonego cynamonu,
- 5 g mielonego imbiru,
- 2 g gałki muszkatołowej,
- 1 gałązka mięty,
- kilka listków laurowych,
- dżem (opcjonalnie).
Sposób przygotowania:
- Miód przełóż do garnuszka. Wlej wodę. Gotuj przez 15 minut. Następnie dodaj pozostałe składniki: imbir, cynamon, goździki, gałkę muszkatołową, miętę i listki laurowe. Możesz też dodać dżem — np. jagodowy.
- Gotuj kolejne 5 minut. Na koniec przecedź przez sito. Pij jeszcze ciepły.