Rosół po krakowsku. Jeden składnik sprawi, że zrobisz raz i nie wrócisz do tradycyjnego
Nie wyobrażasz sobie niedzielnego obiadu bez miski gorącego rosołu? Nie tylko ty. Jeśli chcesz wznieść smak bulionu na wyższy poziom, przygotuj rosół po krakowsku. Nie pożałujesz.
12.08.2023 | aktual.: 12.08.2023 20:12
Tłusty, żółciutki, pełen smaku. Nieodłączna część niedzielnego obiadu. Często nazywany naszym "dobrem narodowym". Tak, chodzi o rosół. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz go na mięsie drobiowym, wołowym czy na samych warzywach, koniecznie wypróbuj przepis na rosół po krakowsku. Dodatek jednego składnika całkowicie zmienia smak dania.
Jak przygotować idealny rosół?
Rosół to zupa, która robi się sama. Do dużego garnka wystarczy wrzucić porcję rosołową z kurczaka, pokrojoną i obraną włoszczyznę, ziele angielskie i sól, a to wszystko zalewa się wodą i gotuje na wolnym ogniu przez przynajmniej godzinę. Tak przygotowany rosół jest bardzo delikatny. Dzieci z pewnością go polubią.
Zobacz także
Nie przepadasz za tak delikatnym rosołem? Mamy na to sposób. Na godzinę przed planowanym gotowaniem, rozgrzej piekarnik do 200 stp. C. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia. Włoszczyznę obierz, a mięso dokładnie umyj. Połóż je na blaszce i chluśnij je olejem. Blaszkę włóż do rozgrzanego piekarnika i piecz przez godzinę. Po godzinie wszystkie składniki przełóż do dużego garnka. Dorzuć też 200 gramów surowej wołowiny i kilka gałązek lubczyku. Całość, zalej zimną wodą i gotuj na wolnym ogniu przez dwie godziny. W ten sposób przygotujesz esencjonalny bulion o bardzo głębokim smaku i aromacie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przepis na rosół po krakowsku — lepszego nie jadałaś
Składniki:
- 1 średni kurczak,
- 200 g wołowiny (np. pręgi),
- 4 ziemniaki,
- 4 marchewki,
- 2 korzenie pietruszki,
- 1 duży por,
- 1 duża cebula,
- 4 liście laurowe
- 5 ziarenek ziela angielskiego,
- sól i pieprz.
Przygotowanie:
- Mięso, liście laurowe i ziele angielskie wrzuć do garnka. Zalej je 3 litrami wody. Zagotuj. Kiedy woda zacznie wrzeć, zmniejsz ogień. Gotuj je tak przez godzinę.
- W międzyczasie obierz włoszczyznę i pokrój ją na mniejsze kawałki. Cebulę opal nad palnikiem z każdej strony.
- Po godzinie, do mięsnego wywaru dorzuć warzywa, sól i pieprz. Całość gotuj na wolnym ogniu przez dwie godzinę.
- W międzyczasie obierz ziemniaki i pokrój je w kostkę. Gotuj je aż do miękkości. Ugotowane, przełóż do misek i zalej gotowym bulionem.
- Podawaj z lubczykiem lub natką pietruszki.