6 leczniczych właściwości rozmarynu. Tego na pewno nie wiedzieliście o tej pospolitej roślinie
Rozmaryn to wspaniałe zioło, które bardzo często gości na naszych stołach. Doskonale uzupełnia smak dań mięsnych, niektórych warzyw oraz białych drinków. Można go używać na świeżo lub też suszonego. Jednak czy wiedzieliście, że oprócz ogromnych walorów smakowych, posiada też wiele właściwości leczniczych?
03.10.2016 | aktual.: 10.05.2017 14:15
1. Poprawia pamięć i koncentrację
Rozmaryn działa pobudzająco na naszą pamięć. Warto przygotować herbatkę z suszonych lub świeżych liści tego zioła. Wystarczy dodać 1 lub 1,5 łyżeczki przyprawy do filiżanki gorącej wody i zaparzać przez 5 minut. Możemy też skropić chusteczkę dwiema lub trzema kroplami olejku i spokojnie wdychać albo dodać taką ilość do dyfuzora zapachów.
2. Usprawnia krążenie krwi
Na poprawę krążenia warto pić rozmarynową herbatkę, nie tylko dobrze smakuje, ale i ma niesamowite właściwości lecznicze. Jeżeli masz problem z marznięciem dłoni lub stóp z powodu słabego krążenia, możesz nacierać je olejkiem rozmarynowym.
3. Działa kojąco na nerwy
Jeżeli masz problem ze stresem, warto postawić na rozmarynową aromaterapię. Wystarczy dodać kilka kropel olejku do dyfuzora i raczyć się kojąco słodkim zapachem tego zioła.
4. Łagodzi bóle głowy
Rozmaryn ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Może pomóc w leczeniu przewlekłych bólów głowy oraz łagodzić ataki migreny. Wystarczy delikatny masaż skroni i czoła z pomocą rozcieńczonego olejku rozmarynowego. Możesz też dodać kilka kropel do wanny z gorącą wodą.
5. Stymuluje porost włosów
Dodaj garść świeżych liści rozmarynu do 3 filiżanek gorącej wody. Pozostaw na 15 minut, następnie odcedź i stosuj jako płukankę. Dla widocznych efektów warto stosować ją kilka razy w tygodniu. Możesz też dodać parę kropel olejku do dozy szamponu, którą masz zamiar umyć głowę.
Jeżeli dodasz olejek rozmarynowy do podgrzanej oliwy z oliwek lub oleju kokosowego, sprawisz, że Twoje włosy będą rosły szybciej i staną się bardziej odżywione. Wystarczy, że tak przygotowaną mieszanką będziesz masować skórę głowy od 2 do 3 razy w tygodniu.
6. Zmniejsza stany zapalne
Podgrzej oliwę z oliwek, następnie dodaj do niej 3 krople olejku rozmarynowego i smaruj miejsca zajęte stanem zapalnym przez 5 minut. Powtarzaj 2 - 3 razy na dobę. Możesz też zrobić rozmarynową herbatkę, moczyć w niej gazę i przykładać na obolałe miejsca od 10 do 15 minut.