Sekret najbardziej chrupiących placków ziemniaczanych Makłowicza. Zawsze robi je w taki sposób
Czy Robert Makłowicz ma swój sposób na każde danie? Prawdopodobnie tak. Co więcej, jego autorskie przepisy nigdy nie zawodzą. Placki ziemniaczane Makłowicza są jednocześnie chrupiące i puszyste. Jaki jest jego tajny składnik? Dowiesz się z tego artykułu.
21.12.2022 08:06
Placki ziemniaczane to doskonały pomysł na zarówno mały, jak i duży głód. Podane na wytrawnie mogą stanowić pełnoprawny obiad, którym będzie zajadać się cała rodzina. Placki ze śmietaną i cukrem to za to idealna przekąska na kolacje. Kochają je wszyscy - i dorośli, i dzieciaki.
Robert Makłowicz, mimo zgłębienia technik kulinarnych z całego świata, lubuje się w takich tradycyjnych potrawach jak właśnie placki ziemniaczane. Jednak, jak to on, zawsze trochę namiesza w przepisie. Efektem jego kucharskich eksperymentów są prawdopodobnie najbardziej puszyste placki ziemniaczane, jakie dane nam było skosztować. Jaka tajemnica stoi za ich smakiem? Dodatek drożdży.
Zaciekawiona? Oto przepis.
Placki ziemniaczane Makłowicza
Składniki:
- 1,5 kg ziemniaków
- 2 jajka
- 5 łyżek mąki pszennej
- 25 g świeżych drożdży
- łyżeczka cukru
- 1 cebula
- pieprz
- sól
- szklanka mleka
Sposób przygotowania:
Do miski rozkrusz drożdże. Dodaj do nich łyżeczkę cukru i odrobinę letniego mleka. Pamiętaj, że temperatura podgrzanego mleka nie może być zbyt wysoka, bo zabije bakterie. Wymieszaj zawartość miski do rozpuszczenia składników. Następnie wsyp jeszcze dwie łyżki mąki, zamieszaj i odstaw na 10-15 minut.
Ziemniaki obierz i zetrzyj na tarce. Użyj do tego, zgodnie z zaleceniem Makłowicza, dużych oczek. Startą masę umieść na sicie.
Pozostałe mleko zagotuj w garnku. Kiedy będzie już gorące, zalej nim starte ziemniaki. Następnie odciśnij masę i dodaj ją do przygotowanego rozczynu drożdżowego.
Teraz do tej samej miski wbij dwa jajka i wsyp pozostałą mąkę (3 łyżki). Dodaj jeszcze pokrojoną i zeszkloną na maśle cebulę. Dopraw solą i pieprzem, a następnie wszystko dokładnie wymieszaj i odstaw na pół godziny.
Po tym czasie usmaż placki z obu stron na złocisty kolor. Smacznego!
A może szukasz sprawdzonego przepisu na staropolski bigos? Całą recepturę znajdziesz w tym filmie z naszego kanału na YouTube.