Sernik krakowski w tradycyjnym wydaniu. Najlepsze polskie ciasto
Sernik krakowski to prawdziwy klasyk wśród polskich ciast i deserów. Charakteryzuje się delikatną, puszystą masą serową, rodzynkami i chrupiącą kratką z ciasta kruchego, zwieńczoną słodkim lukrem. To czysta rozkosz w każdym kęsie.
08.08.2024 06:30
Miłośnicy rodzynek będą zachwyceni, inni będą musieli poradzić sobie z tą "zniewagą", jednak w serniku krakowskim bakalie muszą być.
Twaróg na sernik
Podstawą udanego sernika jest wysokiej jakości twaróg. Można użyć twarogu mielonego lub zmielonego samodzielnie. Sprawdź skład twarogu - im mniej dodatków, tym lepiej. Unikaj produktów z dużą ilością wody lub substancji zagęszczających. Najlepszy jest tłusty lub półtłusty, bo to właśnie tłuszcz jest nośnikiem smaku i sprawia, że masa jest aksamitna.
Dobrej jakości gotowy twaróg sernikowy powinien mieć dość zbitą konsystencję i nie może spływać z łyżki. Gęsty twaróg zapewnia, że masa serowa zachowa swój kształt podczas pieczenia i nie opadnie.
Sernik krakowski - przepis na ciasto
Klasyczny sernik krakowski, to kwintesencja polskich smaków. Obowiązkowo pojawia się na wielu specjalnych okazjach: od świąt, przez urodziny, na komuniach i ślubach kończąc. Nie bez powodu znalazł się na podium w kategorii "Najlepszy deser serowy na świecie" rankingu Taste Atlas.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Składniki:
Ciasto kruche:
- 250 g mąki pszennej,
- 120 g zimnego masła,
- 1 jajko,
- 80 g cukru pudru,
- 1 cukier wanilinowy,
- szczypta soli.
Masa serowa:
- 1 kg twarogu sernikowego,
- 100 g masła,
- 8 żółtek,
- 200 g cukru,
- 1 cukier wanilinowy,
- 2 łyżki skrobi ziemniaczanej,
- 8 białek,
- 50 g cukru do białek,
- 120 g rodzynek.
Pozostałe składniki:
- Domowy lukier do polania.
Sposób przygotowania:
Krok 1. Na blat przesypuję mąkę pszenną i dodaję zimne masło. Siekam całość nożem, dodając cukier puder, cukier wanilinowy oraz sól. Wbijam jajko, zagniatam kruche ciasto i owijam je folią spożywczą. Schładzam przez godzinę w lodówce.
Krok 2. Schłodzone ciasto dzielę na dwie części. Jedną z nich wykładam blaszkę z papierem do pieczenia. Spód piekę w 180 st. Celsjusza przez 12 minut.
Krok 3. Przechodzę do masy serowej. Masło ucieram wraz z cukrem białym i wanilinowym. Następnie stopniowo dodaję żółtka oraz twaróg sernikowy, miksując całość. Na koniec wsypuję też skrobię.
Krok 4. Do osobnej miski wbijam białka i ubijam je na sztywną pianę wraz z cukrem. Dodaję ją po łyżce do serowej masy, mieszając całość delikatnie. Dzięki temu serowa masa będzie puszysta. Na koniec dorzucam również rodzynki.
Krok 5. Serową masę przekładam na upieczony spód. Na samą górę ścieram pozostałe ciasto. Można je również rozwałkować i ułożyć w kratkę, w tradycyjny sposób. Piekę przez 1 godzinę w 180 st. Celsjusza. Przestudzone ciasto dekoruję lukrem. Smacznego!