PoradyDlatego sernik opada. Wystarczy drobna zmiana, a wyrośnie wysoki i puszysty jak chmurka

Dlatego sernik opada. Wystarczy drobna zmiana, a wyrośnie wysoki i puszysty jak chmurka

Co zrobić, żeby sernik nie oklapł?
Co zrobić, żeby sernik nie oklapł?
Źródło zdjęć: © Pixabay
23.03.2024 15:00, aktualizacja: 23.03.2024 15:26

Planujesz upiec sernik? Pamiętaj o kilku aspektach, które są szalenie istotne, jeśli chcesz uzyskać idealnie wyrośnięte i puszyste ciasto.

Nie istnieje jeden uniwersalny przepis na sernik, który by zadowolił wszystkich. Dla niektórych idealny sernik to ten ciężki i treściwy, podczas gdy inni wolą wersję puszystą i delikatną. Można jednak zbliżyć się do ideału, pamiętając o kilku ważnych zasadach. Wiele osób popełnia jeden błąd, który skutkuje niewyrośniętym, płaskim ciastem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak upiec puszysty i delikatny sernik?

Jeśli marzysz o delikatnym serniku, zwróć uwagę na kilka kluczowych szczegółów. Najważniejszym składnikiem sernika jest oczywiście ser. Najlepszym wyborem będzie tłusty lub półtłusty twaróg. Jeśli zdecydujesz się na chudy, musisz być świadomy, że ciasto może wyjść suche. Twaróg powinien być zmielony co najmniej dwa razy. Na rynku dostępny jest również gotowy, zmielony ser w wiaderku. Przed zakupem takiego produktu warto jednak sprawdzić jego skład, aby upewnić się, że nie zawiera dodatków i zagęstników.

Następnym niezbędnym składnikiem sernika są jajka - minimum trzy na kilogram twarogu. Pełnią one rolę spulchniaczy. W zależności od przepisu jajka można dodać w całości lub oddzielnie - najpierw żółtko, a później ubite na pianę białko. W tym drugim przypadku sernik będzie delikatniejszy. Ważnym składnikiem jest również zagęstnik, takie jak mąka, skrobia ziemniaczana lub budyń w proszku. Trzeba jednak zachować ostrożność, aby nie przesadzić z ilością zagęstnika, ponieważ ciasto po upieczeniu może stać się kruche.

Jak uzyskać puszysty sernik?
Jak uzyskać puszysty sernik? © Pixabay

Dlaczego sernik opada?

Sernik pieczemy na środkowym ruszcie, najlepiej bez termoobiegu, czyli z grzaniem góra-dół. Jeśli nie ma takiej konieczności, nie otwieramy pieca podczas pieczenia ciasta - to najczęstsza przyczyna jego opadania i pękania. Ważne jest również odpowiednie studzenie sernika. Robimy to stopniowo, kiedy ciasto będzie gotowe, studzimy je najpierw przez ok. 40-60 minut w uchylonym piekarniku, następnie w temperaturze pokojowej, a na koniec wstawiamy do lodówki lub w inne chłodne miejsce.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także