Sezon na szparagi powoli się rozkręca. Przechowuj w ten sposób, a dłużej będą jak świeże
08.04.2024 08:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Skoro za szparagi przychodzi nam zapłacić krocie, warto wiedzieć, jak przechowywać je w odpowiedni sposób. Wrzucone od niechcenia do lodówki kłącza szybko tracą swój naturalny smak i wygląd, a tego byśmy przecież nie chcieli. W końcu szparagi je się również oczami!
Pierwsze szparagi zawitały już na polskie stragany. Płatające figle pogoda sprawiła, że te smaczne i zdrowe byliny pojawiły się nieco wcześniej niż zwykle. Te zielone i fioletowe można dostać już od ręki, a lada moment w ofercie warzywniaków powinny pojawić się również szparagi białe. Oczywiście cały czas mamy tu na myśli polskie zbiory — te z Peru, Chin czy Meksyku można było kupić już wcześniej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rzecz jasna niecierpliwi fani szparagów, jak co roku muszą liczyć się z potwornymi cenami tych warzyw. Takie są prawidła początku sezonu — i nic się na to nie poradzi. Jeśli więc zdecydowałeś się wydać te kilkadziesiąt złotych za kilogram szparagów, dowiedz się jeszcze, jak przechowywać je w taki sposób, by pozostały świeże jak najdłużej. To akurat bardzo proste — a jednocześnie nie każdy może o tym wiedzieć.
Przechowywanie szparagów
Kuchenne lifehacks to podstawa praktycznego gotowania i jednocześnie skuteczny sposób na przeciwstawienie się przykremu trendowi marnowania żywności w społeczeństwie. Jednym z takich trików jest właśnie optymalne przechowywanie szparagów. Czy powinny znaleźć się w lodówce? Tak. Ale nie tak prędko. Najpierw należy prawidłowo je oporządzić.
Praktyczną instrukcję przechowywania szparagów znajdujemy m.in. na instagramowym profilu @jedz.pysznie. Autorka bloga pokazała, jak powinniśmy obchodzić się z zakupionymi bylinami. A więc: najpierw delikatnie moczymy ręcznik kuchenny. Powinien być wilgotny, ale nie ociekać płynem. Następnie zawijamy w niego szparagi. Całość przekładamy do woreczka strunowego i dopiero wtedy wsadzamy do lodówki. Można również wstawić szparagi do szklanki z wodą; trzeba jedynie pamiętać, że w tym przypadku czas do ich wykorzystanie powinien być krótszy.
Autorka bloga przypomina również o tym, by przed użyciem szparagów pozbawić je zdrewniałych końcówek. Zniechęca jednak od ich wyrzucania. I bardzo słusznie. My również pisaliśmy kiedyś na temat tego, jak wykorzystać tę cenną część szparagów. W ramach przypominajki — kliknij tutaj!