Skąd biorą się dziury w chlebie? Piekarze nie chcą, żebyś o tym wiedział. Możesz chcieć zwrotu pieniędzy!
Czym są i jak powstają dziury w chlebie? Czy to zamierzony efekt piekarzy i producentów pieczywa? Naturalny efekt zakwasu? A może wręcz przeciwnie, i powinniśmy unikać takiego chleba? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.
03.01.2023 09:59
Dziury w chlebie. Skąd się wzięły?
Do niektórych rzeczy jesteśmy tak przyzwyczajeni, że mimo totalnej niewiedzy na ich temat, przestajemy się nad nimi zastanawiać. Powrót do pytań, na które nigdy nie uzyskaliśmy odpowiedzi, serwują nam zwykle dzieci, które swoją bezpośredniością i ciekawością potrafią nieźle nas zagiąć. Wie to każdy, kto chociaż raz musiał, po krótkiej chwili zastanowienia, odpowiedzieć dziecku zwykłe "nie wiem" lub sięgnąć ukradkiem po telefon i wujka Google.
Jako dzieci "wiedzieliśmy", że ubytki w żółtym serze zostały stworzone przez myszy. Takie wyjaśnienie nam w zupełności starczało, bo na młodą logikę było oczywiste. Dopiero później dowiedzieliśmy się, że ich prawdziwym twórcą jest dwutlenek węgla, a gładkie dziury w serze to zgodna z nauką serowarstwa kolej rzeczy.
A co z dziurami w chlebie? Okazuje się, że w przeciwieństwie do sera, ich przyczyna leży po absolutnie drugiej stronie barykady.
Za chleb z dziurami możesz żądać zwrotu pieniędzy
Jeśli kupiłaś chleb w piekarni, a po jego rozkrojeniu okazało się, że miękisz, czyli środek, jest przeorany dużymi dziurami, możesz spokojnie go zareklamować. Każda szanująca się piekarnia w takim przypadku powinna zwrócić ci pieniądze.
Z czego to wynika? Dziury w chlebie wynikają z błędów podczas jego przygotowywania. Nie oznacza to, że takie pieczywo jest w jakiś sposób szkodliwe, ale ogólny wizerunek twórcy produktu może jednak zostać nadszarpnięty.
Najczęstszym powodem dziur w chlebie jest użycie zbyt dużej ilości drożdży lub cukru. Działanie mikroorganizmów w chlebie zwiększa się wtedy nawet kilkukrotnie, a ukrojona pajda wręcz nie nadaje się do posmarowania jej masłem.
Dziury w chlebie mogą być też skutkiem użycia mąki o za małej ilości glutenu lub dodanie za mocno sfermentowanego zakwasu.
Piekarz, który przygotowywał taki chleb, mógł też popełnić błędy podczas samego pieczenia. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura albo nieodpowiednie warunki podczas wyrastania to wystarczająca gafa, by w chlebie powstały nieapetyczne dziury.
Jeśli szukasz przepisu na chleb, w którym nie powstaną dziury, zobacz ten - prosto z naszego kanału na YouTube.