Słupiański siekaniec dworski to danie prosto ze świętokrzyskiej wsi. Dawniej serwowano go na specjalne okazje
Polska kuchnia skrywa w sobie mnóstwo regionalnych przysmaków, które znane są jedynie wąskiej grupie osób. Wiele smaków zasługuje jednak na chwilę sławy. Takim danie jest słupiański siekaniec dworski.
23.07.2024 08:01
Kasza gryczana od wieków zajmuje szczególne miejsce w kuchni mieszkańców Słupi i okolic. Nie bez powodu ten region słynie z uprawy gryki, która dawniej stanowiła podstawę jadłospisu. Zaradne gospodynie korzystały z darów z pola, serwując kaszę gryczaną w różnych odsłonach. Jedną z takich potraw jest tradycyjny siekaniec, którego przepis – jak głosi legenda – wywodzi się ze słupskiego dworu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Słupiański siekaniec dworski
W kuchni świętokrzyskiej znany jest od pokoleń, a przepis skrzętnie przekazywany z matki na córkę. Siekaniec dworski serwowano najczęściej na specjalne okazje, takie jak Święta Bożego Narodzenia.
Chociaż obecnie siekaniec z kaszy gryczanej nie jest tak popularny jak dawniej, wciąż można znaleźć jego przepisy w starych, regionalnych kuchniach. Warto pielęgnować tę tradycję i dbać o nasze kulinarne dziedzictwo. Tym bardziej wtedy, gdy regionalne dania są tak smaczne.
Składniki:
- 1 kg karkówki wieprzowej,
- 1 bułka pszenna,
- ½ szklanki bulionu,
- 2 żółtka,
- 1 łyżka soli,
- 1 łyżeczka pieprzu,
- ½ szklanki uprażonej kaszy gryczanej,
- 2 łyżki mąki pszennej,
- 3 łyżki masła.
Sposób przygotowania:
Krok 1. Karkówkę mielę (lub kupuję zmieloną) i przekładam do miski. Dodaję namoczoną w bulionie bułkę, sól, pieprz, żółtka i wyrabiam masę.
Krok 2. Mięso rozkładam na blacie na kształt prostokąta. Układam ugotowaną, prażoną kaszę gryczaną i zawijam w roladę. Obsypują ją mąką i obtaczam w niej.
Krok 3. W dużym garnku roztapiam masło i obsmażam z każdej strony roladę. Następnie wkładam roladę do piekarnika rozgrzanego do 180 st. Celsjusza na 15 minut. Najlepiej zrobić to w tym samym naczyniu, w którym podsmażało się mięso, o ile nadaje się do piekarnika.
Krok 4. Gotową roladę przekładam na talerz. Serwuję, krojąc siekańca na mniejsze kawałki. Smacznego!