Dietetycy radzą, by jeść codziennie. Jest tania, zbija wysoki cholesterol, wymiata złogi z jelit jak miotełka
Kasza to nic innego jak nasiona zbóż, które zostały oczyszczone z niejadalnych części ziarna. W zależności od rodzaju zboża, z którego pochodzi, możemy wyróżnić różne rodzaje kasz, takie jak: jęczmienna, gryczana, owsiana, pszenne, z prosa, kukurydziane oraz ryż. Dlaczego warto je jeść?
03.02.2024 15:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kasza jest bardzo wartościowa pod względem odżywczym. Jej właściwości zdrowotne wynikają z faktu, że jest produktem z pełnego ziarna. Oznacza to, że ziarno przeznaczone do jej produkcji nie jest oczyszczane ze swojej zewnętrznej warstwy, czyli łuski (co ma miejsce podczas produkcji mąki). Proces obłuskiwania polega jedynie na usuwaniu niejadalnych części, takich jak plewki kwiatowe i okrywa owocowo-nasienna. Najcenniejsze części pod względem wartości odżywczych, czyli łuska i zarodek, pozostają nienaruszone.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zalety jedzenia kasz
Kasza jest również dobrym źródłem błonnika pokarmowego. Im grubsza kasza, tym więcej błonnika zawiera. Najwięcej błonnika znajdziemy w kaszy gryczanej i pęczaku. Błonnik pełni kluczową rolę w regulacji procesu trawienia, pomaga zapobiegać zaparciom, nowotworom jelita grubego czy hemoroidom.
To właśnie obecność błonnika sprawia, że kasze są uznawane za produkty o niskim indeksie glikemicznym. Oznacza to, że po spożyciu posiłku z kaszą węglowodany są uwalniane stopniowo. Dzięki temu uczucie sytości utrzymuje się dłużej, co skutkuje brakiem nagłego uczucia głodu i chęci na słodkości w ciągu dnia. Kasze, a w szczególności te gruboziarniste, nie powodują gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi po posiłku, co czyni je idealnym wyborem dla osób cierpiących na cukrzycę oraz dla tych, którzy pragną schudnąć.
Dodatkowym atutem kasz, wynikającym z obecności błonnika, jest ich zdolność do obniżania stężenia tzw. złego cholesterolu we krwi. Szczególnie kasza jęczmienna ma tu duże znaczenie. Kasze pomagają również zmniejszyć ryzyko wystąpienia kamicy żółciowej.
Dlaczego warto jeść kasze?
Kasze są także doskonałym źródłem wielu cennych składników mineralnych i witamin. Są bogate w magnez, cynk, żelazo, potas oraz witaminy z grupy B. To ponadto produkt nieprzetworzony - dzięki czemu nie zawiera żadnych sztucznych substancji konserwujących czy poprawiających smak.
Kasza jest nie tylko łatwa do przygotowania, ale również ma przystępną cenę. Nie wymaga obierania - wystarczy ją wrzucić do garnka, zalać wodą i gotować. Niektóre rodzaje kasz, takie jak gryczana czy kukurydziana, potrzebują zaledwie 20 minut. Kasza nie wymaga również specjalnych warunków przechowywania - wystarczy trzymać ją w suchym miejscu lub w szczelnie zamkniętym pojemniku. Dzięki bardzo niskiej zawartości wody, kasza ma długi okres przydatności do spożycia (bez konieczności dodawania substancji konserwujących).
Źródło: lubiekasze.pl