Grzybiarze zacierają ręce. W lasach pojawiły się cenne grzyby
Co prawda, do rozpoczęcia sezonu grzybowego jeszcze trochę czasu, ale na grzyby można się wybrać również wiosną. I nie musisz iść do lasu, bo w twoim ogródku lub na działce rośnie prawdziwy król wiosny. A te grzyby to smardze jadalne, które możesz wykorzystać w swojej kuchni na wiele smacznych sposobów. Co możesz z nich przygotować?
11.04.2023 11:33
W tym przypadku nie musisz zastanawiać się nad tym, gdzie na grzyby w Polsce, bo smardze jadalne to grzyby, które możesz znaleźć zaledwie kilka kroków od swojego domu. Pamiętaj jednak, że są to grzyby chronione w Polsce, dlatego legalnie możesz je zbierać wyłącznie na swojej działce lub w ogródku. Jeśli podsypałeś już w tym roku świeżą korę, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że smardze pojawią się blisko ciebie.
Smardze jadalne - występowanie i charakterystyka
Zanim dowiesz się, jakie właściwości mają smardze i jak wykorzystać je w kuchni, dobrze będzie poznać najważniejsze informacje z nimi związane. Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, są one grzybami chronionymi w Polsce. Oznacza to, że w pełni legalnie można je zbierać tylko na swojej działce i w ogródku. Są to gatunki grzybów, które należą do rodziny smardzowatych. Przeważnie mają wysokość od 3 do 10 cm i 3-7 cm średnicy. Są barwy beżowej lub ochrowej. Wyróżniają się owalnym lub stożkowatym pokrojem.
Przed ich spożyciem, warto się upewnić, czy nie są to przypadkiem piestrzenice, które są podobne, ale są to grzyby trujące. Smardze można wykorzystać w kuchni na kilka smacznych sposobów. Pamiętaj jednak, że przed ich spożyciem, należy poddać jej odpowiedniej obróbce.
Jak oczyścić smardze?
Jeśli zależy ci na tym, by przygotować proste i smaczne dania z grzybów, to wiedz, że smardze jadalne sprawdzą się tu idealnie. Należy jednak odpowiednio je przygotować. Zastanawiając się nad tym, jak oczyścić smardze, pamiętaj, że w pierwszej kolejności należy pozbyć się nóżek. Są one włókniste i niesmaczne. Druga ważne zasada to dokładne umycie kapeluszy tych grzybów. Są one pomarszczone, stożkowate i pełne zagłębień, co powoduje, że może się w nich ukryć mnóstwo zanieczyszczeń i piasku.
Idealnym rozwiązaniem na oczyszczenie smardzów będzie opłukanie ich pod bieżącą wodą. Można je też wrzucić do miski z chłodną i osoloną wodą. Wystarczy, że będziesz je delikatnie obracać. Nie jest wskazane mycie tych grzybów, jeśli zamierzasz je suszyć. Najlepiej jest czyścić je na sucho, usuwając zabrudzenia szczoteczką lub wydmuchując je.
Smardze w kuchni - co można z nich przygotować?
Skoro już wiesz, jak oczyścić smardze, to już dziś możesz zabrać się do przygotowania popularnych dań z grzybów. Smardze w kuchni stwarzają wiele możliwości. Co ważne, smardze idealnie łączą się z innymi leśnymi grzybami, więc bez żadnych obaw możesz je dodać do sosu grzybowego, czy do zupy z grzybami. Niezwykle popularnym daniem, które przygotowuje się z tych grzybów, są smardze smażone na maśle. Wystarczy, że lekko doprawisz je solą, pieprzem i ziołami i w parę chwil przygotujesz naprawdę smacznie danie z grzybów.
Idealnie sprawdzą się również jako dodatek do jajecznicy lub w omlecie. Pamiętaj jednak, że te grzyby mają wyrazisty smak, dlatego dobrze jest dać je w mniejszej ilości, niż w przypadku pieczarek, czy kurek. Możesz się pokusić również o nadzianie kapeluszy smardzów. Świetnie sprawdzą się tu farsze mięsne, czy sery lub nadzienie na bazie twarożku. Faszerowane smardze najlepiej będzie upiec w naczyniu żaroodpornym.
Szukasz pomysłów na smaczny obiad? Przygotuj gniazda ziemniaczane zapiekane z mięsem mielonym: