Sok z tego warzywa jest jednym z najzdrowszych. Jedni kochają, inni nienawidzą

Sok z surowej kapusty — dla jednych prawdziwy przysmak, u innych wywołuje obrzydzenie. Niezależnie od tego, czy przepadasz za sokami warzywnymi, czy też nie, ten z kapusty koniecznie włącz do swojej diety. Wkrótce sobie podziękujesz.

Sok z kiszonej kapusty do remedium na wiele dolegliwości.
Sok z kiszonej kapusty do remedium na wiele dolegliwości.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

30.08.2023 07:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sok z kapusty doceniano już w czasach starożytnych. Cenzor, słynny starorzymiański pisarz był zdania, że Rzymianie tyle lat radzili sobie bez lekarzy właśnie dzięki kapuście. Podobnie uważał Pitagoras, który namawiał Greków do codziennego spożywania soku.

Jak się okazuje, sok z surowej kapusty jest równie wartościowy kiszonka. Co takiego zawiera w sobie sok z kapusty? Jak włączyć go do diety? Z jakimi składnikami będzie działał najlepiej? Wyjaśniamy wszelkie wątpliwości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego warto pić sok z kapusty?

Sok z białej kapusty to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów, które pozytywnie oddziałują na układ trawienny, odpornościowy i krwionośny. Codziennie spożywanie zaledwie jednej szklanki soku z surowej kapusty działa detoksykująco, usprawnia prawidłową pracę układu trawiennego, wspiera mikroflorę jelitową, obniża ciśnienie krwi, łagodzi stany zapalne, a ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów, opóźnia starzenie się organizmu, ale też skóry.

Jak przygotować sok z surowej kapusty? Potrzebujesz główki świeżej kapusty, a także sokowirówki. Warzywo przekrój na cztery, a następnie, przeciśnij je przez urządzenie, na możliwie najniższych obrotach. Tak przygotowany sok wypij od razu. Nie martw się kaloriami — w szklance znajduje się zaledwie 70 kcal.

Łapie cię grypa? Sięgnij po sok z kapusty

Mało kto wie, ale sok z kapusty to naturalne lekarstwo na ból gardła i afonię, czyli utratę głosu, dolegliwość, która najczęściej dotyka nauczycieli. Jak stosować sok z kapusty przy przeziębieniu czy bólu gardła? Wystarczy, że do soku dodasz łyżkę miodu, najlepiej lipowego bądź faceliowego. Miksturę wypij na raz. W przypadku uciążliwego bólu możesz użyć jej jako płukanki do gardła. Stosuj ją dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

Jeśli złapie cię grypa, dodaj do mikstury dwie łyżki soku z aronii i łyżkę soku z cytryny. Pij trzy szklanki dziennie przed trzy dni. Wszystkie dolegliwości znikną, jak ręką odjął. Świeży sok przyda ci się także podczas przesilenia jesiennego. Dwie szklanki dziennie wyeliminują uczucie zmęczenia i ogólnego osłabienia. Popijaj go między posiłkami, najlepiej do śniadania i kolacji. Pierwsze efekty odczujesz już po tygodniu kuracji.