Tylko tak sernik wyjdzie idealny. Te wskazówki znają jedynie najlepsze gospodynie domowe
Sernik jest jednym z ulubionych ciast Polaków. Nic już nie zmieści nam się do brzucha, ale ten kawałeczek serniczka – zawsze. Mimo naszego ogromnego zamiłowania do tego rodzaju ciasta, w trakcie samodzielnego jego przygotowywania często popełniamy błędy, które niszczą końcowy efekt. Jak ich uniknąć i cieszyć się wspaniałym sernikiem, kiedy tylko będziemy mieli na to ochotę? Oto sposoby na idealny sernik.
17.01.2023 | aktual.: 18.01.2023 09:10
Rodzaje serników
Przepisów na serniki jest mnóstwo. W każdej książce kucharskiej jest ich co najmniej kilka, a gdy poszukamy w internecie, możemy zagubić się pośród ich ogromnej ilości. Do najpowszechniejszych rodzajów serników należą:
- sernik tradycyjny, polski – to jeden z najstarszych rodzajów sernika. W jego składzie, poza serem, obecne są… ziemniaki! Bardzo często dodaje się do niego również rodzynki;
- sernik wiedeński – robi się go z dużej liczby jajek. Charakteryzuje się puszystością i delikatnością. Może być pieczony bez spodu lub na cienkiej warstwie kruchego ciasta. Najczęściej podaje się go tylko posypanego cukrem pudrem;
- sernik królewski – masa serowa wykładana jest na czekoladowy kruchy spód, a na wierzchu umieszcza się czekoladową kruszonkę. Przepis na ten sernik trafił do nas z Niemiec;
- sernik nowojorski – charakteryzuje się tym, że masa serowa powstaje z połączenia sera i kwaśnej śmietany, a spód zrobiony jest z masła i pokruszonych ciastek. Najczęściej podaje się go z truskawkową polewą.
Sernik może być również przygotowany ze specjalnymi dodatkami. Najlepiej pasują do niego: wanilia, wiórki kokosowe, skórka z cytryny, maliny. Możemy też spotkać przepisy na sernik z rosą (z warstwą ubitego białka na wierzchu) lub z brzoskwiniami.
Sposoby na idealny sernik
Niestety, serniki mają to do siebie, że w piekarniku pięknie wyrastają, ale potem bardzo często pękają i opadają, co sprawia, że nie wyglądają zbyt apetycznie. Co zrobić, aby uniknąć takich problemów? Jest kilka zasad, których warto przestrzegać.
- Zawsze stosujmy się do zaleceń z przepisu
- Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej
- Unikajmy zbyt długiego miksowania składników – powinny być mieszane tylko do momentu ich połączenia się
- Nie pieczmy zbyt długo ciasta – z reguły wystarczy godzina pieczenia, by sernik był gotowy
- Nie otwierajmy piekarnika w trakcie pieczenia – sernik bardzo nie lubi nagłych zmian temperatur
- Nie wyjmujmy sernika od razu po upieczeniu – piekarnik należy tylko lekko uchylić, by nie wpuścić zbyt szybko chłodnego powietrza do wnętrza
Przepis na sernik tradycyjny
Składniki:
- 750 g twarogu
- 250 g ugotowanych ziemniaków
- 150 g masła
- 350 g cukru
- 6 jajek
Twaróg i ziemniaki mielimy w maszynce lub przeciskamy przez praskę 3 razy. Masło miksujemy z cukrem i żółtkami. Z białek ubijamy pianę. Do masy dodajemy tę pianę i delikatnie mieszamy. Możemy dodać rodzynki, jeśli je lubimy. Masę wykładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy przez 40-50 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
Sposoby na idealny sernik. Przepis na sernik nowojorski.
Składniki:
- 160 g herbatników
- 100 g masła
- 1 kg twarogu sernikowego
- 220 g cukru
- 250 ml śmietanki 30%
- 4 jajka
- 40 g mąki ziemniaczanej
- 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
- 250 g gęstej śmietany 18%
- 30 g cukru pudru
- garść truskawek
- 3 łyżki dżemu truskawkowego
Składniki są na tortownicę o średnicy 24 cm. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni. Dno tortownicy wykładamy papierem do pieczenia. Herbatniki blendujemy lub kruszymy w malakserze. Masło roztapiamy i łączymy z herbatnikami. Masę wykładamy na dno tortownicy i wyrównujemy. Podpiekamy przez 10 minut, by ciasto nabrało złotego koloru. Odstawiamy do wystudzenia.
Twaróg mieszamy z cukrem i śmietanką. Dodajemy mąkę ziemniaczaną i jajka. Mieszamy do połączenia składników. Dodajemy ekstrakt waniliowy i mieszamy krótko. Masę serową wykładamy na spód z herbatników, wcześniej smarując boki tortownicy masłem.
Zagotowujemy ok. 1,5 l wody, którą wlewamy np. do naczynia żaroodpornego. Wstawiamy je na dno rozgrzanego piekarnika. Sernik wstawiamy z kolei na środkową półkę piekarnika – ponad naczynie z wodą. Przez pierwsze 10 minut pieczemy ciasto w temperaturze 180 stopni. Następnie zmniejszamy temperaturę do 120 stopni i pieczemy przez kolejne 80 minut. Piekarnik wyłączamy, ale sernik wyjmujemy z niego dopiero po wystudzeniu. Najlepiej nie otwierać drzwiczek, ewentualnie lekko je uchylić, blokując np. rękawicą kuchenną.
Śmietanę 18% mieszamy z cukrem pudrem i polewamy nią sernik. Wstawiamy na kilka godzin do lodówki. Przed podaniem przygotowujemy sos truskawkowy, miksując truskawki z dżemem lub mrożone truskawki z cukrem – wedle upodobania. Podajemy polewając sernik na wierzchu sosem truskawkowym lub wykładając nieco sosu dookoła porcji ciasta.
Autor: Halina Basek
Jeśli masz ochotę na sernik, możesz go przygotować z jedynie 3 składników. Sprawdź przepis z naszego kanału w serwisie YouTube.