Ten chlebek bananowy znika do ostatniego okruszka. Idealnie wilgotny, z delikatną nutą cynamonu
Chlebek bananowy to klasyk wśród prostych ciast i wypieków. Przygotujesz go w mgnieniu oka, a z tym przepisem będzie smakował jeszcze lepiej niż zazwyczaj.
31.08.2023 | aktual.: 10.10.2023 09:20
Chlebek bananowy to nie tylko wyjątkowo smaczny deser, ale także doskonały sposób na wykorzystanie dojrzałych bananów. Proste połączenie pokochali ludzie na całym świecie, a z tym przepisem poradzi sobie nawet największy kuchenny amator. Ciasto rozpływa się w ustach i błyskawicznie znika z talerzyków. W moim przepisie postawiłam na nieco odświeżoną wersję kultowego chlebka- w cieście wyczuć można nutkę cynamonu, na wierzchu znalazła się cukrowo-migdałowa posypka, a całość zwieńcza gałka lodów i sos czekoladowy. Taki deser śmiało możesz podać również w czasie uroczystych rodzinnych obiadów, bo wygląda i smakuje po prostu obłędnie.
Cały przepis krok po kroku znajdziesz na wideo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chlebek bananowy z cynamonową nutą
Składniki:
Bananowy chlebek:
- 3 banany,
- ½ szklanki miodu,
- 2 jaja,
- 20 g cukru waniliowego,
- szklanka mąki tortowej,
- ½ szklanki mąki migdałowej,
- łyżeczka cynamonu.
Posypka:
- ⅓ szklanki cukru trzcinowego,
- łyżeczka cynamonu,
- ½ szklanki mielonych migdałów.
Dodatki:
- lody waniliowe,
- polewa czekoladowa.
Sposób przygotowania:
Krok 1: Banany obieram ze skórki i przekładam do miski. Im dojrzalsze będą, tym słodszy będzie chlebek. Do bananów wbijam jajka, wlewam olej roślinny oraz miód i rozgniatam przy pomocy tłuczka do ziemniaków.
Krok 2: Do miski wsypuję mąkę pszenną, mąkę migdałową, cynamon, proszek do pieczenia oraz cukier waniliowy i mieszam. Suche składniki wsypuję do mokrej masy bananowej i łączę.
Krok 3: Powstałą masę przelewam do foremki wysmarowanej masłem i obsypanej bułką tartą. W miseczce przygotowuję posypkę, łącząc wszystkie składniki i posypuję nią powierzchnię ciasta. Chlebek bananowy wstawiam do piekarnika rozgrzanego do 170 st. Celsjusza i piekę przez około 40-50 minut, aż do suchego patyczka.
Krok 4: Upieczony chlebek kroję na kawałki przypominające grube kromki. Podaję z gałką lodów waniliowych lub śmietankowych oraz polewą czekoladową. Ciasto świetnie smakuje zarówno po wystudzeniu, jak i wtedy, gdy jest jeszcze ciepłe. Smacznego!