Tradycyjny kapuśniak na żeberkach. Treściwa zupa na chłodniejsze dni
Sezon jesienno-zimowy to ten czas, kiedy wśród dań najchętniej przygotowywanych, królują zupy. Pomysłów i przepisów jest całe mnóstwo. Najważniejsze jest jednak to, by dana zupa była treściwa i rozgrzewająca. I taki właśnie jest kapuśniak na żeberkach. Zobacz, jak go zrobić.
18.01.2023 | aktual.: 18.01.2023 12:11
Kapuśniak na żeberkach - tradycyjna zupa na chłodniejsze dni
Tak się składa, że kapuśniak jest tą zupą, po którą najchętniej sięga się zimą. Jest pożywna i potrafi rozgrzać, nawet w te najchłodniejsze dni. Jednak to nie jest jedyny powód, dla którego warto przygotować tę właśnie zupę. Wyróżnia się przede wszystkim smakiem, a dodatek mięsa sprawia, że zupa w takim wydaniu jest po prostu wyjątkowa. Podstawą jest tu oczywiście kiszona kapusta — najlepiej sięgnąć po tę domowej roboty. Tak przygotowany kapuśniak na żeberkach, powinien zachwycić wszystkich twoich domowników. Przygotowanie go jest banalne.
Jak przygotować kapuśniak na żeberkach?
Okazuje się, że kapuśniak jest dobrze znany, nie tylko w Polsce, ale i w wielu krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Tradycyjna, domowa zupa jest przygotowywana na wędzonych żeberkach. I właśnie, taką recepturę postanowiliśmy ci zaprezentować.
Składniki:
- litr domowego rosołu
- 250 g kiszonej kapusty
- marchewka
- 2 duże ziemniaki
- łyżka oleju
- cebula
- liść laurowy
- 50 g wędzonych żeberek
- pół łyżeczki kminku
- ząbek czosnku
- sól, pieprz i cukier do smaku.
Sposób przygotowania:
Kapuśniak na żeberkach to świetna opcja, nie tylko na zimowe dni. Rozpocznij od pokrojenia wędzonych żeberek oraz cebuli i marchewki w kostkę. Następnie należy zarumienić warzywa w garnku z grubym dnem, dodając olej. Kapustę kiszoną pokrój na mniejsze kawałki i przesmaż z pozostałymi składnikami przez około 3 minuty. Kolejnym krokiem będzie dodanie rosołu. Duś wszystkie składniki przez około 20 minut. W tym czasie dobrze jest obrać ziemniaki, pokroić je w kostkę i gotować we wrzątku przez około 10 minut. Po tym czasie dodaj je do zupy.
Teraz kolej na doprawienie wywaru. W tym celu zastosuj wszystkie przyprawy z powyższej listy. Uzupełnij zupę resztą rosołu i gotuj przez kolejne 20 minut. Kapuśniak jest już gotowy do podania. Smacznego!
Co powiesz na śmietanowego kurczaka w cieście francuskim z brokułami? Przepis znajdziesz na naszym kanale YouTube: