PoradyTych grzybów prawie nikt nie zbiera, a ja wróciłam z lasu z pełnym koszem. Inni grzybiarze pukali się w czoło

Tych grzybów prawie nikt nie zbiera, a ja wróciłam z lasu z pełnym koszem. Inni grzybiarze pukali się w czoło

Sezon na grzybobranie powoli się rozkręca. Chociaż z darami lasu kojarzą nam się przede wszystkim podgrzybki, kurki i borowiki, to warto zwrócić uwagę również na kolczaki obłączaste. Grzybiarze donoszą, że jest ich prawdziwy urodzaj.

Kolczak obłączasty- Pyszności
Kolczak obłączasty- Pyszności
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

04.09.2023 | aktual.: 04.09.2023 09:16

Grzybobranie to świetny sposób nie tylko na dopieszczenie swoich kubków smakowych darami lasu, ale również na relaks na świeżym powietrzu. Wczesna jesień to idealny czas, aby ubrać wysokie buty, zabrać koszyk, nożyk i pójść na grzyby. Szukając borowików i podgrzybków, warto zwrócić uwagę również na inne, jadalne gatunki. Nieco w cieniu podobnych do nich kurek rosną kolczaki obłączaste. Nie omijaj ich podczas spaceru.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kolczak obłączasty - jak wygląda?

Charakteryzuje się kapeluszem o gładkiej, pozbawionej delikatnego meszku powierzchni, która tylko czasami delikatnie pokryta jest białawym, kremowym, żółtawym lub bladopomarańczowym nalotem. Bezpośrednio pod kapeluszem znajdują się kolce o maksymalnej długości 6 mm. U dorosłych okazów są one zaokrąglone i stożkowate, natomiast u starszych osobników są spłaszczone i łatwo można je oderwać.

Kapelusz kolczaka obłączastego osiąga średnicę między 4 a 15 centymetrów. Jest twardy, ale jednocześnie kruchy. Na początku ma kształt wypukły, później staje się płaski z wygiętym brzegiem. Jego kolor może zmieniać się od jasnopłowej, przez kremowoochrową, aż po pomarańczową.

Kolczak obłączasty w lesie- Pyszności
Kolczak obłączasty w lesie- Pyszności© Canva

Kolce na początku są krótkie i mają bladożółte zabarwienie, ale z czasem osiągają długość do 6 mm i przyjmują podobny kolor do kapelusza. Trzon może osiągać długość do 7 cm i grubość od 1 do 4 cm. Jest rzadko umieszczony centralnie i ma cylindryczny, rozszerzając się ku dołowi kształt. Jego kolor to zazwyczaj biały lub kremowożółty, czasami z rdzawymi plamami.

Pamiętaj - zbieraj tylko te grzyby, co do których masz 100 proc. pewność, że są jadalne.

Jak wykorzystać kolczaka w swojej kuchni?

Kolczak obłączasty jest grzybem jadalnym o delikatnie orzechowym smaku i chrupiącej konsystencji. Porównuje się go do popularnych kurek, jednak ma nad nimi pewną przewagę - rzadko bywa robaczywy.

Nadaje się do suszenia, konserwowania, smażenia, duszenia i gotowania. Świetnie smakuje również zamarynowany w occie, z dodatkiem liści laurowych, ziaren pieprzu, ziela angielskiego oraz ostrej papryki. Możesz wykorzystać go także do przygotowania sosu na bazie śmietany lub bulionu. Śmiało możesz go również suszyć oraz mrozić, dzięki czemu nawet poza sezonem przypomnisz sobie smak lasu.

Kolczak obłączasty- Pyszności
Kolczak obłączasty- Pyszności© Licencjodawca

A gdzie go znaleźć? Nie jest to grzyb specjalnie wybredny, bo rośnie w większości rodzajów lasów. W szczególności upodobał sobie gleby o dużej zawartości wapnia. Gdy znajdziesz jednego, podnieść głowę i dokładnie się rozejrzyj- kolczak obłączasty rośnie w gromadach.

Wybrane dla Ciebie