PrzepisZupyNajlepszy przepis na rosół. Karol Okrasa robi go inaczej niż większość gospodyń

Najlepszy przepis na rosół. Karol Okrasa robi go inaczej niż większość gospodyń

Jak rosół gotuje Karol Okrasa?
Jak rosół gotuje Karol Okrasa?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, Instagram | karol.okrasa, koss13
30.08.2023 16:07

Patentów na gotowanie rosołu jest wiele. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby poznać kolejne ciekawe rozwiązanie. Swój sposób na rosół ma też Karol Okrasa. Co wyróżnia jego zupę?

Na pewno zgodzisz się ze mną, że kiedy słyszysz hasło domowy obiad u mamy czy babci, to przed oczami od razu pojawia się pyszny rosół oraz ziemniaki ze schabowym. To już prawdziwa klasyka, której nie sposób powiedzieć nie. 

A skoro o rosole mowa, to przyjrzyjmy się dokładniej przepisowi na ten popularny bulion. Choć baza zupy jest praktycznie taka sama, wiele gospodyń ma własny patent na podkręcenie jej smaku. Sama spotkałam się m.in. z dodawaniem pomidora, liścia kapusty czy lubczyku do domowego rosołu. To jednak nie koniec modyfikacji, bo jak się okazuje, swój sposób ma również Karol Okrasa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czym wyróżnia się rosół Karola Okrasy?

Zacznijmy od tego, że znawca sztuki kulinarnej, przygotowuje warzywa do domowej zupy w wyjątkowy sposób. Nie gotuje ich od razu z mięsem. Zanim doda je do garnka, najpierw piecze je w piekarniku

Kolejna ważna porada dotyczy gotowania mięsa. Po pierwsze, kucharz zawsze zalewa mięso zimno wodą i w taki sposób zaczyna je gotować. Dlaczego? Bo właśnie w ten sposób wydobywa z mięsa maksimum aromatu.

Po drugie, Okrasa podkreśla, że rosół powinien być gotowany minimum na bazie dwóch rodzajów mięsa. Poleca użyć tu udka kaczekurczaka. Jeśli kupiliśmy całego kurczaka, to do gotowania zupy warto wykorzystać jego korpusudka. Z piersi z kurczaka lepiej przyrządzić inne danie.

To jednak nie koniec. Ogromne znaczenie w jego przepisie ma również czas gotowania pysznej zupy. Choć jest to kilka godzin czekania, to naprawdę warto, bo tylko dzięki takiemu procesowi można osiągnąć wyjątkowy smakaromat. Ciekawym dodatkiem w rosole Karola Okrasy jest też wspomniany przeze mnie lubczyk. 

Co ciekawe, zdaniem kucharza nie powinno doprawiać się bulionu soląpieprzem w trakcie gotowania. Przyprawy te można ustawić na stole, aby każdy mógł doprawić rosół według własnych upodobań. 

Rosół to podstawa polskiej kuchni
Rosół to podstawa polskiej kuchni© Adobe Stock | Arkadiusz Fajer

Jak przygotować rosół Karola Okrasy krok po kroku?

Jeśli jesteś ciekaw, jak smakuje rosół z przepisu znanego kucharza, możesz przekonać się o tym jeszcze dziś. Poniżej znajdziesz dokładną recepturę.

Składniki:

  • 1 kurczak,
  • 2 kacze udka,
  • 3 litry zimnej wody,
  • ½ selera,
  • 1 cebula,
  • 3 pietruszki,
  • 2 marchewki,
  • 1 por,
  • 2 łyżki świeżego lubczyku,
  • 1 łyżka oleju,
  • przyprawy: ziele angielskie, liście laurowe, pieprz.

Sposób przygotowania:

  1. Pracę nad przepisem należy rozpocząć od przygotowania mięsa. W tym celu podziel kurczaka na mniejsze kawałki.
  2. Następnie przenieś elementy kurczaka i udka kacze do garnka z zimną wodą i zacznij je gotować. 
  3. W międzyczasie obierz warzywa. Następnie przekrój je wzdłuż lub pokrój w ćwiartki. Cebulę pokrój na 4 części. 
  4. Następnie dopraw warzywa przy pomocy pieprzu i skropl je delikatnie olejem. 
  5. Po dokładnym wymieszaniu przełóż warzywa na blachę i piecze je w temp. 180-200 stopni Celsjusza. 
  6. W międzyczasie zdejmij szumowiny z rosołu. Do tego zadania świetnie nada się łyżka cedzakowa.
  7. Dopiero teraz możesz dodać do garnka podpieczone warzywa, a w następnej kolejności przyprawy. Karol Okrasa zaznacza, aby nie przesadzać z ilością przypraw. W przeciwnym wypadku możesz zatracić smak rosołu na rzecz dodanych dodatków, a tego na pewno chcesz uniknąć. 
  8. Na koniec gotuj bulion na małym ogniu przez kilka godzin (ok. 3-4 godzin), dzięki czemu będzie idealnie klarowny
  9. Gotowy rosół podawaj z ulubiony dodatkami — makaronem, ziemniakami lub upieczonymi warzywami oraz ugotowanym mięskiem. Nie zapomnij do każdego talerza dodać też świeżego lubczyku. Smacznego!

NAJLEPSZY ROSÓŁ 🥣 | Karol Okrasa & Kuchnia Lidla

Teraz już wiesz, jak zrobić domowy rosół według przepisu samego Karola Okrasy. Koniecznie daj mi znać, czy przedstawiona wyżej receptura bardzo różni się od twojej.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także