Czy grzyby trzeba myć? Odpowiedź zaskoczy nawet doświadczonego grzybiarza
28.08.2023 18:38
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Złapałaś grzybowego bakcyla i co tydzień wybierasz się do lasu w poszukiwaniu nowych okazów? Pewnie zastanawiasz się, jak powinno obrabiać się grzyby tuż po zebraniu. W poniższym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Grzybobranie cieszy się coraz większą popularnością. Co najlepsze, to hobby, w którym rozkochują się coraz młodsze osoby. Trudno się temu dziwić. Tak bliski kontakt z naturą jest bardzo relaksujący, a skupienie się na poszukiwaniu dorodnych okazów odciąga od codziennych trosk.
Wielu początkujących grzybiarzy zastanawia się, jak przygotować grzyby do obróbki? Czy trzeba je myć, czy wystarczy strzepać brud szczoteczką? Jak długo je suszyć? Odpowiadamy na każde z tych pytań.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy grzyby trzeba myć?
Nie od dziś wiadomo, że warzywa i owoce należy dokładnie umyć przed spożyciem. A co z grzybami? Czy trzeba przepłukać je wodą? Choć wiele osób jest zdania, że grzyby wymagają mycia tuż przed obróbką, prawda jest zgoła inna. Grzybów nie trzeba, a nawet nie powinno się myć. Wystarczy przetrzeć je szczoteczką, aby pozbyć się resztek runa. Poza szczoteczką przyda się też nożyk, którym pozbędziesz się wszelkich niepotrzebnych naleciałości.
Płukanka do grzybów — tak czy nie?
Niektóre grzyby, takie jak kurki czy rydze rosną na piaszczystym podłożu. Nikt przecież nie chce delektować się kremowym, grzybowym sosem i rozgryzać przy tym resztki piasku, prawda? Tak więc, grzyby, które rosną na piasku, powinny być dokładnie przepłukiwane. Przepłukiwane, a nie, myte. Jak przygotować taką płukankę?
Do dużej miski wlej zimną wodę i dodaj do niej łyżkę soli. Kiedy sól się rozpuści, do przygotowanego roztworu wrzuć grzyby i pozostaw je tak na przynajmniej 10 minut. Po tym czasie ponownie przepłucz je pod zimną wodą, a na końcu, rozłóż je na ręczniku papierowym i pozwól im wyschnąć. Pamiętaj jednak, żeby robić to tylko wtedy, kiedy nie jesteś w stanie pozbyć się piasku za pomocą szczoteczki. Grzyby, w kontakcie z wodą tracą swój charakterystyczny smak. Pod żadnym pozorem nie myj zbiorów, używając do tego detergentu, np. płynu do mycia naczyń. W ten sposób pozbawisz ich całego aromatu.