Zanim kupisz grzyby przy drodze, spytaj sprzedawcę. Jeśli nie odpowie, odpuść
Sezon grzybowy zbliża się wielkimi krokami. Na straganach czy przy drogach już teraz pojawiają się punkty sprzedaży grzybów. Jeśli masz zamiar kupić grzyby, koniecznie zadaj sprzedawcy jedno pytanie. W ten sposób uchronisz się przed przykrymi konsekwencjami.
28.08.2023 16:19
"Emocje jak na grzybach" to powiedzenie, które na stałe wdarło się do języka polskiego. Choć grzybiarstwo cieszy się coraz większą popularnością, wiele osób uważa je za wyjątkowo nudne. Część z nas nie chce ryzykować zdrowia, spożywając grzyby, o których zwyczajnie nic nie wie. Dlatego też przydrożne punkty sprzedaży grzybów cieszą się taką popularnością.
Niestety, ale nie każdy sprzedawca zna się na grzybach. Jeśli zamierzasz zaopatrzyć się w grzyby, koniecznie zadaj sprzedawcy jedno pytanie. Dzięki niemu zyskasz pewność, że zakupiony zbiór pochodzi ze sprawdzonego źródła.
Zobacz także
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chcesz kupić grzyby? Koniecznie zadaj to pytanie sprzedawcy
Co roku słyszy się o zatruciu grzybami. Spożycie grzybów z nieznanego źródła może mieć fatalne konsekwencje, kończące się śmiercią. Dlatego też to tak ważne, aby kupować grzyby od zaufanych sprzedawców. Jak ich zweryfikować?
Przed zakupem, koniecznie zapytaj sprzedawcę, czy posiada certyfikat od klasyfikatora. Każdy grzyb, który przeznaczony jest na sprzedaż, musi przejść przez ręce doświadczonego grzyboznawcy. Po weryfikacji specjalista wydaje sprzedawcy atest, czyli potwierdzenie, ze zbiór jest bezpieczny i nadaje się do spożycia.
Jeżeli podczas rozmowy sprzedawca zacznie się wykręcać i nie będzie chciał pokazać certyfikatu, to znak, że zbiory nie zostały poddane weryfikacji, a co za tym idzie, nie wiadomo, czy są trujące, czy też nie. W takim przypadku powstrzymaj się przed zakupem, nawet jeśli sprzedawca zacznie na ciebie naciskać i obiecywać, że "zna się na rzeczy".
Co powinno wzbudzić twoją czujność?
Sam atest nie daje pewności, czy grzyby nadają się do spożycia. Musisz się mu przyjrzeć. Prawdziwy certyfikat będzie zawierał łacińskie nazwy sprzedawanych grzybów. W dokumencie powinna znaleźć się też informacja na temat tego, gdzie dokonano zbioru, a także imię i nazwisko osoby, która jest za niego odpowiedzialna. Jeśli wszystkie te informacje znajdują się w ateście, możesz być pewna, że zakupione grzyby są bezpieczne.