PoradyUsuwam kamień z czajnika sprytnym mykiem. Bez długiego szorowania i czekania

Usuwam kamień z czajnika sprytnym mykiem. Bez długiego szorowania i czekania

Kamień w czajniku potrafi odebrać całą przyjemność z picia herbaty po południu. Na szczęście można temu problemowi łatwo zapobiec. Zanim jednak sięgniesz po ocet lub sklepowe mieszanki do odkamieniania, zastanów się nad innym produktem, który może być bardziej skuteczny. Co więcej, bardzo możliwe, że masz go już w swojej lodówce.

Jak usunąć osad z czajnika elektrycznego
Jak usunąć osad z czajnika elektrycznego
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

21.08.2024 | aktual.: 21.08.2024 14:04

Eksperci są zgodni, że naturalny proces tworzenia się kamienia w czajniku nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Niestety, negatywnie wpływa na jakość gorących napojów, a pływające kawałki osadu w herbacie mogą wywołać odrazę u naszych gości. Najczęściej sięgamy po kwasek cytrynowy lub ocet, aby sprytnie usunąć zabrudzenia. Te metody są skuteczne i sprawdzone, ale istnieje jeszcze jedno, które przewyższa te dwie.

Jak uniknąć osadzania kamienia w czajniku?

Zanim zaczniesz odkamieniać czajnik, pewnie zastanawiasz się, czy mogłeś jakoś zapobiec powstawaniu tego problemu. Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy zrozumieć podstawy powstawania tego nieestetycznego osadu, co wiąże się z podstawową wiedzą chemiczną. W wodzie znajdują się jony wapnia i magnezu. Podczas podgrzewania, wytrącają się one w postaci węglanów i osadzają się na ściankach czajnika. Efekt jest szczególnie widoczny, gdy używamy tzw. twardej wody, czyli wody o wysokim stężeniu tych minerałów. Niestety, nie mamy na to wpływu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czyszczenie czajnika z kamienia

Jak się okazuje, jest jeszcze jeden produkt, który doskonale nadaje się do usuwania osadu w czajniku. Chodzi o obierki z ziemniaków. Wrzuć je do czajnika, zalej wodą i zagotuj. Kamień sam odpadnie od ścianek czajnika bez żmudnego szorowania i skrobania. Jeśli w czajniku zdążyła zgromadzić się gruba warstwa kamienia, to czynność trzeba będzie powtórzyć. Za każdym razem użyj nowych łupin. Wystarczą 2-3 cykle, aby czajnik znów lśnił jak nowy. Pamiętaj tylko, że sposób ten nie sprawdzi się w przypadku plastikowych czajników ze względu na możliwość powstania nieestetycznych przebarwień.

Wybrane dla Ciebie