W PRL‑u obowiązkowa do śniadania. Dziś mało kto pamięta, a obniża poziom cholesterolu we krwi
Ten tajemniczy napój i jego wyjątkowy zapach wielu z na kojarzy się z dzieciństwem. Zmierzch PRL-u zakończył erę jego niezwykłej popularności, ale dzisiaj coraz częściej wracamy do jego picia. Dlaczego? Cóż, teraz wiemy, że był nie tylko smaczny, ale i zdrowy. Domyślasz się już, o jaki napój chodzi?
08.04.2024 09:57
Kawa zbożowa była niegdyś spożywana przez Polaków w olbrzymich ilościach. Wtedy niewiele osób wiedziało, że korzystamy na tym podwójnie: rozkoszując się jej smakiem, ale również czerpiąc z niej ciekawe właściwości prozdrowotne. Dzisiejsza świadomość konsumencka sprawiła, że kawa zbożowa po raz kolejny zajęła ważne miejsce w naszych szafkach kuchennych. Dlaczego warto po nią sięgać?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kawa zbożowa — smak i zdrowie w jednym
Kawa bezkofeinowa jest często uznawana za pewnego rodzaju zniewagę, gorszy i zupełnie niezrozumiały odpowiednik prawdziwej kawy. Rzeczywistość potrafi jednak zaskakiwać. Kawa bez kofeiny okazuje się absolutnie zdrowa, odżywcza, a nawet... pobudzająca. Istnieje mnóstwo powodów, dla których warto po nią sięgać, a nawet zastąpić nią tradycyjną "małą czarną".
Kawa zbożowa zwykle jest produkowana z któregoś z trzech rodzajów zbóż: orkiszu, jęczmienia lub żyta. Każdy z tych gatunków doskonale wpływa na ludzkie zdrowie. Wymieńmy zalety kawy zbożowej w postaci podpunktów, by zostało to dobrze odnotowane:
- rewelacyjnie wpływa na wątrobę (usprawnia proces detoksykacji)
- wspiera odchudzanie (poprawia perystaltykę jelit, reguluje metabolizm)
- obniża poziom złego cholesterolu
- poprawia działanie układu nerwowego i odpornościowego
- pomaga utrzymać optymalną kondycję skóry i włosów (przede wszystkim za sprawą witaminy B)
Kawa zbożowa, która pobudza
Ponieważ kawę pijemy głównie z dwóch powodów: jej smaku oraz właściwości energetyzujących, musimy ci przekazać doskonałe wieści. Jak się okazuje, kawa bezkofeinowa potrafi doskonale pobudzić do działania. To kwestia występowania w niej witamin z grupy B oraz kwasu krzemowego. Dzięki nim kawa zbożowa dodaje nam energii i poprawia koncentrację. Jednocześnie taki napój nie podnosi ciśnienia i nie uzależnia. Prawda, że brzmi to wszystko cudownie?