W PRL‑u zajadano się nimi bez przerwy. Teraz wiele osób patrzy z obrzydzeniem
Schabowe z mortadeli, blok czekoladowy czy galareta to kultowe dania z okresu PRL-u. Jeśli masz ochotę wrócić na chwilę do tamtego okresu, koniecznie wypróbuj przepis na zimne nóżki w majeranku.
22.08.2023 12:39
Reglamentacja mięsa, cukru czy mąki sprawiła, że w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej powstały dania, które dziś wzbudzają obrzydzenie, zwłaszcza wśród młodych dorosłych i młodzieży. Trudno się temu dziwić. Schabowe z mortadeli ciężko dziś określić mianem "smacznych".
Nie inaczej jest z "zimnymi nóżkami". To nic innego, jak długo gotowane nogi wieprzowe. W PRL-u podawane były jako kultowa przystawka, najczęściej w towarzystwie kieliszka wódki. Wbrew pozorom, to bardzo zdrowe danie, które obfituje w łatwo przyswajalny kolagen, a także cenne białko. Nabrałeś ochoty za "zimne nóżki"? Wyjaśniamy, jak przygotować je w najprostszy możliwy sposób.
Zobacz także
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skąd wzięły się "zimne nóżki"?
Wielkopolski galart czy kujawski zylc to mięso w galarecie. Choć mogłoby się wydawać, że oba dania powstały w PRL-u, nic bardziej mylnego. Wedle wielu źródeł, mięso w galarecie znano już w XVII wieku. Legenda głosi, że podano je na weselu Zygmunta I Starego i Bony Sforzy. Przygotowanie takiej przystawki jest bardzo proste. Wystarczy zaopatrzyć się w świeże, dobrej jakości mięso, a także włoszczyznę. Tak przygotowany "rosół" należy gotować przez przynajmniej 3 godziny na bardzo wolnym ogniu.
Zimne nóżki — podstawowy przepis
Składniki:
- 600 g golonki,
- kilogram nóżek wieprzowych,
- 3 ząbki czosnku,
- 1 cebula,
- 1 marchewka,
- 1 seler,
- 1 łyżka żelatyny,
- 1 łyżeczka majeranku,
- pół łyżeczki ziela angielskiego,
- pół łyżeczki pieprzu ziarnistego,
- 2-3 liście laurowe.
Przygotowanie:
- Mięso umyj i włóż do garnka.
- Warzywa obierz, pokrój w niewielkie kawałki i wrzuć do mięsa. Dodaj wszystkie przyprawy i zalej całość wodą, tak, aby nic nie wystawało.
- Włącz grzanie i gotuj wywar na małym ogniu przez przynajmniej trzy godziny.
- Kiedy mięso będzie już miękkie, wyłącz gaz i wyjmij golonkę oraz nóżki. Mięso oddziel od skóry i kości. Wrzuć je do dużej miski.
- Z wywaru wyjmij przyprawy i warzywa, a następnie, przelej je przez sitko.
- Przecedzony, klarowny wywar zagotuj i dodaj do niego łyżkę żelatyny.
- Wywar z dodatkiem żelatyny wlej do salaterek z przygotowanym wcześniej mięsem. Ostaw do ostygnięcia, a na końcu, włóż miski do lodówki na 3-4 godziny.
- Po kilku godzinach wyjmij galaretę i usuń z niej tłuszcz.
- Podaj z chrzanem, musztardą albo octem.