Większość Polaków nie wie tego o mandarynkach. Chemiczka bije na alarm
Im bliżej Świąt i zimy, tym chętniej sięgamy po mandarynki. Zapach cytrusów od razu kojarzy nam się z chłodnymi wieczorami przy kubku herbaty. Działająca na Instagramie chemiczka ostrzega jednak przed pewnym niebezpieczeństwem.
30.10.2023 08:16
Mogłoby się wydawać, że mandarynki to samo zdrowie. Sylwia Panek, twórczyni profilu "wzdrowymdomu" ostrzega jednak, że nie zawsze jest tak kolorowo. Instagramerka i chemiczka przyjrzała się klementynkom z liśćmi, które znaleźć można w okresowej ofercie sieci Biedronka. Chociaż od publikacji wpisu minęło już nieco czasu, to znajdujące się w nim informacje wciąż pozostają aktualne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szkodliwe substancje w mandarynkach
Chemiczka uczula na to, żeby pod żadnym pozorem nie jeść skórki cytrusów. Chociaż wydaje się to być oczywiste, to wiele osób dodaje ją do ciast lub herbaty, a w ramach ciekawostki niektórzy próbują ją po prostu zjeść.
Substancje te znajdziecie wypisane zawsze na etykiecie. Jeśli kupujecie cytrusy luzem, to etykieta jest na kartonie lub skrzynce, w której one leżą. Tam zdarzają się również napisy "skórka niejadalna". No ale kto to czyta? Mogę się założyć, że większość tych cytryn i tak trafia do herbaty lub wody razem ze skórką. Z innych ktoś ściera skórkę do deserów lub robi kandyzowaną - pisze Sylwia Panek.
Wśród znajdujących się tam substancji można wyróżnić IMAZALIL, fungicyd. Zabezpiecza ona owoce przed powstawaniem pleśni, jednak nie jest bezpieczna dla naszego zdrowia. Zakwalifikowana jest ona jako substancja potencjalnie rakotwórcza dla ludzi.
Jak usunąć chemię ze skórki mandarynek?
Chociaż mogłoby się wydawać, że łatwo pozbyć się problemu przez dokładne szorowanie, to nie zawsze jest to takie proste.
Niestety, w 2007 roku sprawdzano jak ten imazalil najlepiej usuwać ze skórek i okazało się, że wcale nie jest to takie proste. Z badanych metod najlepiej sprawdzała się myjka ultradźwiękowa, ale i tak usunięto mniej więcej połowę imazalilu. Co więcej, szorowanie za pomocą szczoteczki lub mocne tarcie może pogorszyć sytuację, gdyż wówczas substancje ze skórki wciskamy mocniej w jej pory - pisze Sylwia Panek w swoim poście.
Zobacz także
Chemiczka podkreśla, aby unikać picia herbaty z dodatkiem cytrusów ze skórką, a po ich obraniu najlepiej jest umyć ręce. Jeśli w planach masz przygotowanie kandyzowanej skórki lub zimowe herbaty, dobrze jest wybrać owoce z ekologicznym znaczkiem lub po prostu dobrze przeczytać skład i pochodzenie produktów.