Wiele osób odwraca się z niechęcią. Gdy nie wiedzą, zajadają się ze smakiem
Na pierwszy rzut oka wyglądają jak prażynki i podobnie też je się podaje. To świetna przekąska do mniej lub bardziej alkoholowych napojów, chociaż w Polsce wydaje się być kontrowersyjnym przysmakiem, to nie brakuje osób, które przepadają za mięsnymi chrupkami.
21.08.2024 15:10
Chrupiące skórki wieprzowe, znane również jako skwarki czy chicharrones, to przysmak, który budzi skrajne emocje. Jedni uważają je za nieodłączną część tradycyjnej kuchni, inni mówią, że to przekąski zbyt tłuste i ciężkostrawne. Najbardziej odstrasza jednak fakt, że powstają z wieprzowej skóry. Dla niektórych jest to nie do przeskoczenia, ale amatorzy wzruszają ramionami i biorą dokładkę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chrupiące skórki wieprzowe
Skórki wieprzowe są obecne w kuchni wielu narodów od wieków. Ich przygotowanie było sposobem na wykorzystanie każdej części zwierzęcia i uniknięcie marnowania żywności. To pragmatyczne podejście okazuje się być całkiem smaczne. Wiele osób krzywi się z obrzydzeniem na myśl o chrupaniu wieprzowych skórek, ale gdyby podać im je nieświadomie, to wielu z nich szybko opróżniłoby miskę.
Słona skórka z delikatnym tłuszczem to połączenie smaków, które wielu osobom odpowiada. Kontrast między chrupiącą skórką a miękkim wnętrzem to doznanie, które przyciąga wielu smakoszy.
Jak zrobić skórki wieprzowe?
Tutaj nie ma mowy o żadnej panierce, cała chrupkość to zasługa smażenia w głębokim tłuszczu. Nie jest to zdecydowanie przekąska na co dzień ze względu na wysoką zawartość tłuszczów odzwierzęcych. Raz na jakiś czas można jednak znaleźć dla niej miejsce w zbilansowanej diecie.
Ważne jest, aby olej był odpowiednio rozgrzany. Zbyt niska temperatura sprawi, że skórki będą się smażyć zbyt długo i nasiąkną tłuszczem. Możesz użyć innych przypraw, takich jak papryka wędzona, czosnek granulowany czy chili.
Składniki:
- skórka wieprzowa,
- sól,
- pieprz,
- olej roślinny lub smalec (do smażenia).
Sposób przygotowania:
- Skórkę wieprzową opłucz i osusz. Następnie natnij ją w romby, aby podczas smażenia lepiej się skręciła.
- Posyp skórkę solą i pieprzem z obu stron.
- Rozgrzej olej roślinny na patelni. Wrzuć skórki i smaż na średnim ogniu, aż staną się złocisto brązowe i chrupiące.
- Wyjmij skórki z oleju i odłóż na papierowy ręcznik, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.
Usmażone skórki podawaj od razu po usmażeniu. Możesz dodać do nich swój ulubiony dip. Smacznego!