NewsyWielki test majonezów z supermarketów 2023. Który ma najlepszy skład?

Wielki test majonezów z supermarketów 2023. Który ma najlepszy skład?

Ranking majonezów z supermarketów 2023 - Pyszności
Ranking majonezów z supermarketów 2023 - Pyszności
Ewa
05.04.2023 14:33, aktualizacja: 06.04.2023 10:03

Wielki ranking majonezów z supermarketów w 2023 roku pozwoli ci wybrać najlepszy dodatek na Wielkanoc. Porównaliśmy składy i ceny najpopularniejszych marek, jakie możesz znaleźć na sklepowych półkach.

Majonez, to jeden z najważniejszych dodatków na Wielkanoc. Zwieńcza sałatkę jarzynową, podkreśla smak ugotowanych jajek i jest bazą do wielu różnych sosów. Chociaż można go przygotować samodzielnie, to ze względu na oszczędność czasu chętnie sięgamy po gotowe słoiki majonezu w supermarkecie. Oferta jest naprawdę duża, jednak nie każdy jest godny naszej uwagi. Prześwietliliśmy ceny i składy najpopularniejszych marek oraz stworzyliśmy krótki przewodnik po majonezach. Dzięki temu nie dasz nabić się w butelkę i z łatwością wybierzesz najlepszy produkt.

Jak wybrać majonez?

Jeśli nie chcesz przygotowywać majonezu samodzielnie, to najważniejszą zasadą podczas jego kupowania jest dokładne czytanie etykiety. O ile smak jest kwestią mocno subiektywną, o tyle lista składników jak najbardziej może być poddawana krytyce. Podstawowymi komponentami majonezu są jajka, olej oraz przyprawy, takie jak musztarda, ocet czy cukier. Tak wyglądałby idealny skład, jednak producenci często dorzucają coś od siebie. Produkty z konserwantami, jak sorbinian potasu (E202) lub benzoesan sodu (E211) oraz przeciwutleniaczami (głównie sól wapniowo-disodowa EDTA E385) lepiej jest zostawić na sklepowej półce. Skrobia i inne zagęstniki nie są szkodliwe dla naszego zdrowia, jednak obniżają jakość produktu.

Ranking majonezów z supermarketu 2023

Kupiliśmy majonezy najpopularniejsze w polskich sklepach i sprawdziliśmy ich składy. Głównym wyznacznikiem była jak najkrótsza lista składników i jak najmniej kontrowersyjnych dodatków. Dodatek kwasku cytrynowego potraktowaliśmy neutralnie, chociaż jego obecność jest raczej zbędna. Sam kwasek, w przeciwieństwie do EDTA, jest jednak bezpieczny dla naszego zdrowia.

Majonez AUCHAN

Majonez z żółtkiem z jaja kurzego z chowu z wolnego wybiegu.

Skład: olej rzepakowy (79 proc.), woda, żółtko z jaja kurzego z chowu z wolnego wybiegu (6 proc.), cukier, ocet spirytusowy, musztarda (woda, gorczyca biała, ocet spirytusowy, sól, cukier), sól, regulator kwasowości - kwas cytrynowy, przeciwutleniacz - E385.

Cena: 6,99 zł/400 ml

Ranking majonezów 2023- Pyszności
Ranking majonezów 2023- Pyszności

Producent chwali się, że majonez został przygotowany z jaj "zerówek". Niestety nie powstrzymało go to przed dodaniem soli EDTA. Jej zadaniem jest konserwacja i ochrona przed bakteriami. Jednak sól wapniowo-disodowa EDTA spożywana w nadmiernych ilościach może prowadzić do zakłócenia równowagi mineralnej i skurczów mięśni, w szczególności u osób, które są wrażliwe na ten składnik.

Ocena: 4/6

Majonez klasyczny KANIA

Produkt bezglutenowy.

Skład: olej rzepakowy, 6,0 proc. żółtko jaja kurzego z chowu na wolnym wybiegu, ocet, musztarda (woda, gorczyca, ocet, sól, cukier, przyprawy, aromat), cukier, sól, przeciwutleniacz (sól wapniowo-disodowa EDTA), regulator kwasowości (kwas cytrynowy).

Cena: 5,99 zł/400 ml

Skład jest praktycznie taki sam, jak majonezu z Auchan, ale cena jest atrakcyjniejsza. Plusem jest jednak to, że producent podał pełną nazwę EDTA, dzięki czemu etykieta jest czytelniejsza.

Ocena: 4/6

Ranking majonezów 2023- Pyszności
Ranking majonezów 2023- Pyszności

Majonez “Skąd Takie Dobre” KAUFLAND

Majonez z żółtkiem z jaj od kur z chowu na wolnym wybiegu.

Skład: olej rzepakowy (79 proc.), woda, żółtko z jaja kurzego z chowu na wolnym wybiegu (6 proc.), cukier, ocet spirytusowy, musztarda (woda, gorczyca biała, ocet spirytusowy, sól, cukier), sól, regulator kwasowości - kwas cytrynowy, przeciwutleniacz - sól wapniowo-disodowa EDTA.

Cena: 5,99 zł/400 ml

Ranking majonezów 2023- Pyszności
Ranking majonezów 2023- Pyszności

Skład taki sam, jak we wcześniejszych produktach. Kolejny producent nie pogardził dodaniem soli EDTA.

Ocena: 4/6

Majonez PUDLISZKI

Skład: olej rzepakowy 78 proc., żółtko jaja 6,6 proc., woda, ocet spirytusowy, cukier, sól, gorczyca, przeciwutleniacz (sól wapniowo-disodowa EDTA), kurkuma.

*Jaja z chowu na wolnym wybiegu

Cena: 5,99 zł/240 ml 

Ranking majonezów 2023- Pyszności
Ranking majonezów 2023- Pyszności

Tym razem producent zrezygnował z dodawania kwasku cytrynowego. W majonezie jest też nieco więcej żółtek. Kurkuma pełni rolę naturalnego barwnika, dzięki czemu majonez staje się delikatnie żółty. Skład jest minimalnie lepszy od wcześniejszych produktów, jednak cena zdecydowanie wyższa.

Ocena: 4.5/6

Majonez premium ROLESKI

Skład: olej słonecznikowy (75 proc.), woda, żółtko jaja kurzego (6 proc.), miód (4 proc.), musztarda (woda, ocet spirytusowy, gorczyca, sól), ocet winny biały (2,5 proc.,) sól himalajska (0,14 proc.), zagęszczony sok z cytryny, naturalny aromat, aromaty, przeciwutleniacz: sól wapniowo-disodowa EDTA.

Cena: 6,19 zł/285 ml

Ranking majonezów 2023- Pyszności
Ranking majonezów 2023- Pyszności

W majonezie premium marki Roleski również pojawia się sól EDTA. Zamiast cukru producent postawił na miód. W składzie występują zarówno aromaty: naturalne, jak i sztuczne. Analizując skład wcześniej omawianych produktów śmiało można powiedzieć, że przy odpowiednim doprawieniu dodatek aromatów jest zbędny. Cena jest wysoka, jednak nie idzie za tym lepsza jakość. Warto też podkreślić, że sól himalajska nie niesie za sobą większych korzyści niż zwykła sól.

Ocena: 4/6

Vegan Mayo Sauce HELLMANN’S

Odpowiedni dla wegan. Produkt bezglutenowy.

Skład: olej rzepakowy (72 proc.), woda, ocet, cukier, sól, skrobia modyfikowana, zagęszczony sok z cytryny, naturalne aromaty (w tym gorczyca), przeciwutleniacz: sól wapniowo-disodowa EDTA; ekstrakt z papryki.

Cena: 16,99 zł/280 ml

Ranking majonezów 2023- Pyszności
Ranking majonezów 2023- Pyszności

Chociaż mogłoby się wydawać, że wegański majonez może być zdrowszym zamiennikiem, to i tutaj pojawił się przeciwutleniacz. Jest również skrobia, której zadaniem jest zagęszczenie całości. Punkt musimy odjąć za cenę - jest naprawdę wysoka!

Ocena: 3/6

Majonez dekoracyjny Winiary

Skład: olej rzepakowy, żółtko jaja 6,0 proc., ocet, musztarda (woda, gorczyca, ocet, sól, cukier, przyprawy, aromat), cukier, sól, przyprawy, przeciwutleniacz (sól wapniowo-disodowa EDTA), regulator kwasowości (kwas cytrynowy).

Cena: 8,79 zł/400 ml

Ranking majonezów 2023- Pyszności
Ranking majonezów 2023- Pyszności

Skład, jak w pierwszych majonezach w rankingu, cena już jednak zdecydowanie wyższa. Prawdopodobnie podyktowana jest rozpoznawalnością marki, bo Winiary to jeden z najchętniej wybieranych majonezów.

Ocena: 4/6

Majonez KIELECKI

Majonez stołowy.

Skład: olej rzepakowy rafinowany, musztarda (woda, ocet spirytusowy, gorczyca, cukier, sól, przyprawy), woda, żółtka jaj kurzych (7,0 proc.).

Cena: 9,99 zł/500 ml

Ranking majonezów 2023- Pyszności
Ranking majonezów 2023- Pyszności

Chociaż Kielecki jest również dość drogi, to warto zauważyć jedną rzecz - w całym składzie nie ma żadnego zbędnego dodatku. Producent udowodnił, że można zrobić produkt bez EDTA, zagęszczaczy i kwasku cytrynowego. W Kieleckim jest też najwyższy procent jajek.

Ocena: 6/6

Najlepszy majonez na święta

Według rankingu bezkonkurencyjny okazał się majonez Kielecki. Jako jedyny miał prosty i przejrzysty skład, niemal analogiczny do przygotowywanego własnoręcznie w domu. Majonez Winiary, Auchan czy Kaufland są niemal identyczne. Jedyne, co je odróżnia to cena. Najgorzej wypadł wegański zamiennik. Słaby stosunek jakości do ceny ma majonez Pudliszki. Cena nie zawsze idzie w parze z jakością, więc poszukiwania majonezu powinniśmy rozpocząć nie od sprawdzania cenówki, a od przeczytania składu na etykiecie. To właśnie dzięki niemu uda nam się znaleźć produkt idealny.

Zobacz nasz film na YouTube:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także