Wielu wyrzuca obierki z ziemniaków do kosza. To błąd, przez który sporo tracą
Obierki z ziemniaków są często postrzegane jako odpadek i zazwyczaj trafiają do kosza. Jeśli wyrzucasz je do pojemnika na bioodpady, jest szansa, że jeszcze przysłużą się dla świata. Jednak o wiele więcej zyskasz, gdy weźmiesz sprawy w swoje ręce. Odkąd przekonałam się, jakie cuda potrafią zdziałać w przydomowym ogródku, przestałam wyrzucać obierki. Szczególnie przydatne stają się latem, a do tego czasu możesz je przechowywać wzamrażalniku.
Obierki z ziemniaków są bogate w cenne składniki odżywcze, takie jak potas, fosfor, magnez, wapń, sód, żelazo, cynk czy mangan. Z tego powodu są doskonałym, naturalnym nawozem dla wielu roślin kwitnących. Niestety nawóz na obierkach z ziemniaków nie sprawdza się w każdym przypadku. Dlatego, zanim zaczniesz podlewać nim pomidory, sprawdź, jakim roślinom się przysłuży, a jakim może zaszkodzić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ziemniaczana kanapka z tofu, jakiej jeszcze nie jadłeś. Po niej długo nie będzie burczeć w brzuchu
Co podlewać nawozem z ziemniaków?
Nawóz na obierkach jest zalecany do wzmacniania malin, porzeczek, agrestu i truskawek, a także roślin kwitnących oraz ozdobnych spoza ogródka. Z jego cennych właściwości szczególnie skorzystają maliny. Duża zawartość potasu i fosforu przyspieszy proces zawiązywania się kwiatostanów, w efekcie których powstają owoce.
Do jakich roślin lepiej nie stosować tego nawozu?
Obierki ziemniaków nie są odpowiednie dla roślin kwasolubnych, takich jak borówki, żurawina czy rododendrony. Nie nadają się również do podlewania warzyw z rodziny psiankowatych, takich jak papryka i pomidor, ponieważ mogą przenosić zarazę ziemniaczaną.
Przechowywanie obierków na nawóz
Zanim przygotujesz nawóz, musisz uzbierać odpowiednią ilość obierków z ziemniaków. Skrawki możesz odkładać w zamrażalniku w szczelnych woreczkach strunowych. Innym sprytnym sposobem na przechowywanie resztek jest wysuszenie obierków w piekarniku.
Jak to zrobić? Wystarczy przesypać je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i wstawić do piekarnika rozgrzanego do 100 stopni Celsjusza na 2-4 godziny. Gdy zrobią się kruche, to znak, że możesz je wyjąć. Tak przygotowane obierki przechowuj w suchym i chłodnym miejscu.
Jak zrobić nawóz z obierków?
Mrożone lub wysuszone obierki zalej gorącą wodą w proporcji 1:10, czyli na 0,5 kg obierek użyj 5 litrów wody. Odstaw do ostygnięcia, a następnie przecedź przez sitko i zlej do butelki. Tak przygotowanym nawozem podlewaj rośliny co 3-4 tygodnie.