Wielu z nas myśli, że to zwykły kwitnący chwast. Wspiera wątrobę i walczy z grzybicą
Glistnik jaskółcze ziele znany jest doskonale w medycynie naturalnej. Roślina ta polecana jest szczególnie w walce z brodawkami i kurzajkami, ale jej zastosowania nie kończą się na tym.
01.09.2024 16:23
Glistnik jaskółcze ziele to pospolity chwast o właściwościach leczniczych, od wieków wykorzystywany jm.in. jako lek przeciwgorączkowy. Glistnik wykazuje jednak szereg innych zastosowań. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o tej roślinie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Glistnik jaskółcze ziele - chwast, który może leczyć
Na podstawie licznych badań dowiedziono, że nalewka z glistnika jaskółczego wykazuje działanie przeciwnowotworowe (glistnik jaskółcze ziele jest głównym składnikiem preparatu pozwalającego leczyć kilka rodzajów nowotworów, w tym białaczki). Ponadto jaskółcze ziele wykazuje właściwości moczopędne, pomaga przy nadmiernym zbieraniu się wody w organizmie, a także przyspiesza regenerację skóry na skutek np. podrażnień. Jaskółcze ziele doskonale sprawdza się również w leczeniu łuszczycy i grzybicy, z powodzeniem można je stosować na odciski oraz kurzajki.
Glistnik jaskółcze ziele działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Dodatkowo wykazuje nieznaczne właściwości uspokajające w chorobie nerwicy. Poleca się stosowanie odwaru z glistnika w celu ukojenia nerwów i zapewnienia dobrego snu. Może też skutecznie zmniejszyć bóle głowy. Jaskółcze ziele działa też rozkurczowo na mięśnie gładkie, które regulują pracę układu pokarmowego, dróg żółciowych oraz rodnych. Wykazując działanie rozkurczowe, bakteriobójcze i żółciopędne, zalecany jest do stosowania przy chorobach trzustki, zapaleniu wątroby, niestrawności, a także kamieniach żółciowych.
Jak stosować glistnik jaskółcze ziele?
Olejek lub maść z glistnika stosuje się na skórę, np. w przypadku trądzika różowatego, egzemy łuszczycy i innych problemów skórnych. Ziele wykazuje działanie oczyszczające skórę, dlatego też znajduje zastosowanie w walce ze zmianami skórnymi.
Z kolei napar z glistnika sporządza się, zalewając 1 łyżkę suchego ziela wrzątkiem (ok. 500 ml). Po 30 minutach napar należy przecedzić. Napar powinien być stosowany do 4 razy dziennie po 100 ml. Taka kuracja może trwać do dwóch tygodni. Pomimo wielu prozdrowotnych właściwości glistnik jaskółcze ziele uważany jest za roślinę toksyczną, należy więc stosować ją pod opieką lekarza lub fitoterapeuty. Przyjmuje się, że dzienna dawka maksymalna wynosi 2 - 5 g suchego ziela (12–30 mg alkaloidów).