Wiemy, który kod oznacza mąkę ze świerszczy. Od razu go zauważysz

Kod na opakowaniach brzmi jak nieznany nam język symboli. Nie mamy zielonego pojęcia, co oznaczają dane cyferki i literki. Dlatego też niewielu z nas przejmuje się ich odkodowywaniem. Czasem jednak warto poznać znaczenie kilku, gdyż dzięki temu możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, na przykład, pod jakim kodem kryje się mąka ze świerszczy.

Mąka ze świerszczy
Mąka ze świerszczy
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

09.08.2023 11:50

Decyzja Komisji Europejskiej zszokowała wielu Europejczyków. Dopuściła ona bowiem do obiegu mąkę ze świerszczy. W Polsce przez wiele tygodni ten temat nie schodził z naszych ust i pojawiały się liczne kampanie mówiące o tym, że jest to szkodliwe. Od dnia 24 stycznia, gdy ustawa weszła w życie, możemy w sklepach znaleźć produkty, do których dodano świerszcza domowego. Chociaż KE zapewnia, że spożywanie takich owadów jest dla nas całkowicie bezpieczne, to chcemy wiedzieć, gdzie je znajdziemy. Nie uśmiecha nam się żyć w niepewności.

Mąka ze świerszczy - możemy ją w łatwy sposób rozpoznać

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej proszek ze świerszczy występuje nie tylko w "czystej"postaci, ale także w wielu produktach. Oznacza to, że sproszkowane owady znajdziemy w ciastach, pieczywie, makaronach, batonach, a nawet i w pizzy. Jeśli nie chcesz spożywać produktów, do których dodano świerszcze, koniecznie czytaj etykiety. Owady pojawią się tam pod następującymi nazwami:

  • Acheta Domesticus ( "mąka z" lub "proszek z")
  • Cricket powder
  • Tenebrio Molitor (larwy mącznika młynarka)
  • Locusta Migratoria (szarańcza wędrowna).
Mąka ze świerszczy
Mąka ze świerszczy© Wallpaperflare

Nie tylko świerszcze. Inne owady też wykorzystuje się do produkcji żywności

Myślicie, że mąka ze świerszczy to jedyny produkt, do którego wykorzystuje się owady? Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że jest on dość popularny. Chodzi o czerwony barwnik, który oznaczany jest kodem E120, czyli koszenila. Produkowany jest z czerwców kaktusowych. Co ciekawe, na etykiecie E120 może także przyjąć nazwę koszenila, karmin, karminina, kwas karminowy oraz CI75470.

Jak świerszcze i produkty z nich nie są dla nas szkodliwe, tak barwnik z czerwca już może być. Dlatego też warto znać te oznaczenia i starać się mocno ograniczyć produkty z tym oznaczeniem. Najlepiej, jeśli będziemy go unikać.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
mąkaprodukty spożywczeowady
Wybrane dla Ciebie