PoradyWitaminowa bomba. Zapomniane warzywo wraca na polskie stoły

Witaminowa bomba. Zapomniane warzywo wraca na polskie stoły

Rzepa została wyparta przez ziemniaki i na długo o niej zapominano. Cieszy jednak fakt, że zaczyna coraz częściej gościć na stołach. Poza właściwościami zdrowotnymi posiada też szerokie zastosowanie w kuchni. Nie tylko korzeń - również liście są świetnym dodatkiem potraw. Sprawdźcie, dlaczego warto częściej sięgać po to warzywo.

Pyszności - Fot. Adobe Stock
Pyszności - Fot. Adobe Stock

09.05.2023 07:30

Właściwości rzepy są znane od tysięcy lat. Warzywo to uprawiano już w starożytnym Rzymie i Grecji. W Polsce zaś zaczęto używać jej za czasów Jagiellonów. W powszechnym użyciu funkcjonuje podział na rzepę białą i czarną. "Czarna rzepa" tak naprawdę to jedna z odmian rzodkwi. Wyglądem, owszem, przypomina rzepę, ale nią nie jest. Rzepa zaś przeważnie bywa koloru białego i żółtego. Istnieją też odmiany o różowych, purpurowych i zielonkawych zgrubieniach.

Właściwości zdrowotne rzepy. Dlaczego warto ją jeść?

Rzepa jest bogata w błonnik pokarmowy, który może pomóc obniżyć poziom cholesterolu we krwi oraz wspiera procesy trawienne, regulując pracę jelit. Zawiera też wiele składników odżywczych, takich jak witaminy C, E i K, które wzmacniają układ odpornościowy. Natomiast dzięki bogactwu w potas, rzepa wspiera regulację ciśnienia krwi i pracę nerek.

Rzepa to również sposób na młody wygląd. Zawarte w niej witaminy i minerały pomagają utrzymać zdrową skórę i zapobiegają jej starzeniu się. Ponadto jest bogata w składniki mineralne, takie jak wapń, magnez, fosfor i żelazo. Są one ważne dla zdrowych kości, zębów, mięśni i krwi. Warto wspomnieć też, że to niskokaloryczne warzywo - 100 gramów rzepy dostarcza zaledwie 22 kalorie i 4 gramy węglowodanów. Ma jednak wysoki indeks glikemiczny (IG = 73).

Rzepa została wyparta przez ziemniaki. Warto jednak wdrożyć ją do  codziennej diety - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Rzepa została wyparta przez ziemniaki. Warto jednak wdrożyć ją do codziennej diety - Pyszności; Fot. Adobe Stock

Zastosowanie rzepy w kuchni

Rzepę można jeść na surowo, ugotowaną, pieczoną czy smażoną. Jest ostra w smaku, dodaje więc pikanterii sałatkom warzywnym. Najczęściej jada się korzeń warzywa, natomiast również liście mają swoje zastosowanie w kuchni. Można je dusić na patelni, razem z czosnkiem i solą, np. tak jak szpinak. Warzywo to jest też popularnym składnikiem kiszonek, zwłaszcza w krajach Bliskiego Wschodu.

Rzepę można dodać do tradycyjnej surówki z marchewki i kapusty lub przygotować surówkę tylko z rzepy, z dodatkiem soku z cytryny, oliwy z oliwek i soli. Nadaje się również do gotowania na parze, w wodzie lub duszenia w garnku, np. z dodatkiem ziół i przypraw. Gotowana rzepa może być dodawana jako dodatek do zup, gulaszów i duszonych mięs, dając im niepowtarzalny smak i chrupkość. W Stanach Zjednoczonych w sezonie jesienno-zimowym rzepę dusi się tak jak inne warzywa korzeniowe.

Po upieczeniu nadal zachwyca chrupkością. W takiej formie jest bardzo popularna jako przystawka lub danie główne. Można ją pokroić w plastry lub kostkę, posypać przyprawami i oliwą z oliwek, a następnie upiec w piekarniku. Podana z sosem z jogurtu i czosnku lub z dodatkiem świeżych ziół, pieczona rzepa będzie idealnym daniem dla miłośników kuchni wegetariańskiej. W Japonii rzepę smaży się na ruszcie z dodatkiem soli i sosu sojowego.

Wypróbuj nasz przepis na chrupiące szparagi w szynce parmeńskiej. Efektowna i szybka przekąska na grilla:

Wybrane dla Ciebie