Wspiera serce i obniża cholesterol. Dziadek pił łyżeczkę dziennie i dożył 100 lat
Oleje roślinne sprawdzą się nie tylko do smażenia lub jako składnik sosu sałatkowego. Niektóre z nich mają dobroczynny wpływ na zdrowie. Olej z wiesiołka to must have w każdej kuchni.
12.09.2023 | aktual.: 12.09.2023 17:50
Wiesiołek rośnie na polskich polach i łąkach. Łatwo rozpoznać go ze względu na intensywnie żółte kwiaty. Rozwijają się tylko po zachodzie słońca, w ciągu dnia pozostając zamknięte, dlatego wiesiołek jest czasem określany jako "nocna lampa". To właśnie z tej rośliny powstaje drogocenny olej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Olej z wiesiołka- właściwości
Olej z wiesiołka znany jest ze swojego działania przeciwzapalnego oraz antyalergicznego. Pomaga we wzmocnieniu odporności organizmu oraz wspiera leczenie schorzeń układu oddechowego. Korzystnie wpływa również na układ sercowo-naczyniowy, pomagając obniżyć poziom szkodliwego cholesterolu we krwi oraz regulować ciśnienie krwi. Poleca się go także kobietom, które borykają się z bolesnymi miesiączkami lub zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Może być też pomocny w przypadku problemów z laktacją u matek karmiących oraz w łagodzeniu bólów piersi.
Szczególną uwagę powinny na ten olej zwrócić również osoby, które chcą zadbać o swój układ pokarmowy, bo wspiera proces trawienia, a także przyspiesza proces spalania tkanki tłuszczowej. Zawarte w nim kwasy DHA korzystnie wpływają na układ nerwowy, poprawiając pracę mózgu, pamięć, koncentrację i ogólne samopoczucie. W składzie oleju z wiesiołka znajdują się również antyoksydanty, które działają przeciwutleniająco, chroniąc organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Mają również właściwości przeciwnowotworowe i przeciwstarzeniowe.
Jak używać oleju z wiesiołka?
Zaleca się, aby przyjmować jedną łyżeczkę niefiltrowanego i nierafinowanego oleju z wiesiołka każdego dnia. Istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania tego oleju. Przechowuj olej w ciemnej butelce w lodówce, w temperaturze 4-10 st. Celsjusza.
Oleju z wiesiołka należy unikać w przypadku padaczki, schizofrenii oraz podczas przyjmowania leków obniżających ciśnienie krwi lub rozrzedzających krew. Warto również pamiętać, że należy stosować olej z wiesiołka w umiarkowanych ilościach, ponieważ nadmierne spożycie może prowadzić do dolegliwości żołądkowych, takich jak bóle brzucha, nudności czy problemy z trawieniem. Zawsze warto konsultować się z lekarzem, aby dostosować dawkowanie do swoich indywidualnych potrzeb i uniknąć potencjalnych skutków ubocznych.