PoradyWsyp trzy łyżki do wody i wrzuć grzyby. Robale same uciekną

Wsyp trzy łyżki do wody i wrzuć grzyby. Robale same uciekną

Jak usunąć robaki z grzybów?
Jak usunąć robaki z grzybów?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
01.10.2023 17:56

Jesień to czas, który najmocniej kojarzy nam się z grzybobraniem. Zapach świeżo krojonych grzybów, smak kapeluszy z zalewy czy jajecznicy ze smażonymi borowikami to absolutne hity tej pory roku. Plany mogą pokrzyżować małe żyjątka, które zaczynają grzybową ucztę bez nas. Jak się ich pozbyć?

Dumni ze swoich zbiorów zabieracie się za czyszczenie grzybów, kiedy nagle okazuje się, że znajdują w nich małe żyjątka. Znacie ten scenariusz? Dla jednych to znak, że okaz powinien wylądować w koszu. Kolejni zaś szukają sposobu na "wykurzenie" niechcianych lokatorów. Istnieje pewna metoda, dzięki której w szybki i łatwy sposób pozbędziecie się robaków z grzybów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy można jeść robaczywe grzyby?

Na wstępie warto zadać sobie pytanie, czy w ogóle można jeść robaczywe grzyby. Zwolennicy stosują kryterium ilościowe i w przypadku małej ilości robaków po prostu się ich pozbywają. Przeciwnicy zaś wskazują, że wykurzenie niechcianych lokatorów nie załatwia problemu (w grzybach mogą pozostać odchody robaków).

Specjaliści, w tym mykolodzy, nie zalecają zbierania widocznie robaczywych grzybów. Stary, miękki w dotyku grzyb, wyraźnie ogryziony, z dziurkami na kapeluszu czy "ruszający się" - takich okazów unikajmy, ponieważ stały się już czyjąś ucztą. Niekiedy jednak nie widać, by grzyb był konsumowany przez małe żyjątka. Kiedy już po zerwaniu zorientujemy się, że w grzybie są robaki, można odciąć zanieczyszczoną część.

Jak wykurzyć robaki z grzybów?
Jak wykurzyć robaki z grzybów?© Pixabay

Jak pozbyć się robaków z grzybów?

Dla pewności warto jednak zastosować metodę, która pozwoli na "wykurzenie" niechcianych lokatorów z owoców runa leśnego. Chcąc pozbyć się robali ze świeżo przyniesionych z lasu okazów, wystarczy pokroić je, wrzucić do miski wypełnionej zimną osoloną wodą (trzy łyżki soli na litr wody) i pozostawić w tej kąpieli na kilka (2-3) minut. W tym czasie robaki same powinny opuścić grzyby, na dno naczynia opadnie też piach i inne zanieczyszczenia.

Pamiętajcie jednak, że grzyby chłoną wodę jak gąbka, więc po takiej kąpieli nie będą nadawać się do smażenia, mrożenia i suszenia. Metoda ta doskonale sprawdzi się przed obróbką grzybów do przygotowania z nich przetworów w słoikach.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także