PrzepisDietaWydaje nam się, że są zdrowe i pomagają schudnąć. Prawda jest zupełnie inna

Wydaje nam się, że są zdrowe i pomagają schudnąć. Prawda jest zupełnie inna

Produkty z obniżoną zawartością tłuszczu
Produkty z obniżoną zawartością tłuszczu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

26.08.2023 10:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wydaje się, że produkty z obniżoną zawartością tłuszczu są bardzo zdrowe. Jesteśmy pewni, że wspomagają odchudzanie i poprawiają funkcjonowanie organizmu. Oj, jak bardzo się mylimy. Produkty te nie są tak dobre, jak myślimy.

Chcecie stracić nadprogramowe kilogramy i poprawić stan zdrowia? Mogę się założyć, że wybieracie wtedy produkty, które mają mniej kalorii i niższą zawartość tłuszczów lub węglowodanów. Logiczne wydaje się, że takie dania będą o wiele lepsze i sprawią, że z sukcesem schudniecie. Czy jednak jest to prawda?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Produkty z obniżoną zawartością tłuszczu nie są tak dobre, jak nam się wydaje

Przyjęło się, że takie produkty to must have przy odchudzaniu. Dzięki nim zyskamy zdrowie i zgubimy boczki. Badania pokazują zupełnie coś innego. Naukowcy przeprowadzili ośmioletni eksperyment. Wzięło w nim udział 50 tysięcy kobiet. Połowa badanych przeszła na dietę niskotłuszczową, grupa kontrolna zaś nie zmieniła nic w jadłospisie. Wnioski, z perspektywy tego, co zawsze słyszeliśmy, są szokujące. Nie ma bowiem żadnej różnicy. Kobiety te praktycznie w ogóle nie schudły, a ryzyko zachorowania na raka w żadnym stopniu się nie zmniejszyło.

Mogliśmy też zauważyć, że przez wiele lat trwała nagonka na produkty z tłuszczem. W sklepach pojawił się wysyp produktów, na których pisano "bez tłuszczu", "niskotłuszczowy" lub "z obniżoną zawartością tłuszczu". Takie jogurty, batoniki, sery (i cokolwiek chcecie) cieszyły się i cieszą ogromną popularnością do teraz.

Nie powinniśmy unikać zdrowego tłuszczu

Tłuszcz w diecie jest potrzebny, w zbilansowanym jadłospisie (o ile nie jest zalecana dieta wysokowodorowęglanowa przez jakiś czas) powinien stanowić 30% dziennego zapotrzebowania. Pamiętajmy, żeby wybierać zdrowe kwasy tłuszczowe nienasycone. Takie znajdziemy na przykład w olejach tłoczonych na zimno (warto dolać na przykład odrobinę rzepakowego do sałatki lub skropić nim kanapkę), awokado, orzechach lub rybach.

Orzechy to świetne źródło zdrowych tłuszczów
Orzechy to świetne źródło zdrowych tłuszczów© Adobe Stock

Długotrwałe sięganie po produkty z obniżoną zawartością tłuszczu może prowadzić do:

  • ciągłego głodu, a w konsekwencji tycia,
  • pogorszenia stanu skóry,
  • zaniku miesiączki lub rozregulowania cyklu,
  • problemów z pamięcią i koncentracją,
  • złego humoru i przygnębienia,
  • szybkiego męczenia się.

W tłuszczach rozpuszczają się też witaminy A, D, E oraz K. Dzięki temu składnikowi łatwiej je przyswajamy, a one mogą działać w naszym organizmie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także