PrzepisZłota zasada gotowania rosołu naszych prababć. Musisz policzyć osoby, które będą jadły zupę

Złota zasada gotowania rosołu naszych prababć. Musisz policzyć osoby, które będą jadły zupę

Staropolski rosół - Pyszności; Foto Canva.com
Staropolski rosół - Pyszności; Foto Canva.com
03.03.2023 10:43, aktualizacja: 03.03.2023 11:45

Rosół to kultowa zupa, bez której niezwykle trudno jest sobie wyobrazić niedzielny obiad. Jeśli ma być najlepszy, to świetnie sprawdzi się tu staropolski rosół, przygotowany według tradycyjnych receptur. Czym się kierować przy jego gotowaniu?

Wyrazisty i aromatyczny - taki właśnie jest staropolski rosół!

Na sukces w postaci tego najlepszego rosołu składa się wiele ważnych elementów. Niezwykle ważne jest przede wszystkim mięso - zaleca się, by było ono świeże, a najlepiej sprawdzi się drób łączony z wołowiną. Istotną rolę odgrywa tu również włoszczyzna, która twojej zupie nadaje odpowiedniego smaku i aromatu. Należy również pamiętać o przyprawach - zarówno tych oczywistych, jak i mniej oczywistych, które dopełniają całość.

Rosół - Pyszności; Foto GettyImages
Rosół - Pyszności; Foto GettyImages

A jaki, w związku z tym, jest sekret, gdy weźmiemy pod lupę przepis na staropolski rosół? Co prawda, receptury na przestrzeni lat uległy zmianie, ale czasem dobrze jest powrócić do tego, co tradycyjne. Jedną ze złotych rad, które warto zastosować do gotowania tej zupy, są proporcje 1:1. Co to dokładnie oznacza? Jest to stosunek 500 g mięsa i 500 ml wody na każdą osobę. Dzięki tej zasadzie, otrzymasz mocny smak i wyjątkowy kolor rosołu. Dlatego, przed jego ugotowaniem, dobrze jest policzyć, ile osób go zje. Wtedy wyjdzie najlepszy, dzięki odpowiednim proporcjom.

Jakie mięso i składniki użyć do rosołu?

Skoro już poznałeś sekretny przepis na staropolski rosół, to dobrze jest wiedzieć, jakie składniki wykorzystać do przygotowania tej zupy. W tradycyjnych recepturach na rosół, bardzo często pojawia się kilka rodzajów mięs, takich jak kura, wołowina, wieprzowina, dzikie ptactwo, czy nawet cielęcina. Połączenie mięs, według przepisów babci, powodowało, że otrzymywało się wyrazisty, pełny i skoncentrowany bulion.

Mięso do rosołu - Pyszności; foto: Canva
Mięso do rosołu - Pyszności; foto: Canva

W staropolskich recepturach często królowały również podroby, takie jak serca, żołądki, czy wątróbka. Co prawda, obecnie są one niedoceniane, ale czasem warto po nie sięgnąć. Szczególnie, że świetnie podkreślają smak takiego rosołu. Będzie smacznie i tradycyjnie!

A na obiad przygotuj spaghetti z zielonym pesto i krewetkami. Przepis znajdziesz na naszym kanale YouTube:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także